Czym usunąć asfalt z samochodu domowym sposobem

Photo by Peter Fogden on Unsplash

czym usunąć asfalt z samochodu domowym sposobem

Posiadanie własnego auta to wielka wygoda, ale wiąże się również z odpowiedzialnością za jego stan techniczny oraz estetyczny wygląd. Jednym z najbardziej irytujących problemów jest osadzanie się na lakierze samochodowym asfaltu, smoły czy żywicy. Tego typu zabrudzenia potrafią bardzo szpecić karoserię twojego samochodu i bywają niezwykle trudne do usunięcia. Jak sobie z nimi poradzić i przywrócić pierwotny blask lakierowi?

Jak usunąć asfalt z samochodu samodzielnie?

Istnieje kilka domowych sposobów na pozbycie się uporczywych plam asfaltu z auta. Oto najskuteczniejsze z nich:

Metoda 1: Użyj octu

Ocet doskonale radzi sobie z rozpuszczaniem i zmiękczaniem stwardniałych zabrudzeń na bazie asfaltu czy smoły. Nalej go na zanieczyszczoną powierzchnię i odczekaj ok. 15 minut. Następnie zmyj resztki preparatem do mycia aut. Lakier twojego samochodu odzyska dawny blask.

Metoda 2: Wykorzystaj środek do czyszczenia karoserii

W sklepach motoryzacyjnych znajdziesz specjalistyczne preparaty przeznaczone do usuwania uporczywych zabrudzeń z karoserii. Działają one na bazie silnych rozpuszczalników. Nałóż środek na plamę, odczekaj chwilę i zmyj letnią wodą. Lakier twojego samochodu będzie lśnił jak nowy.

Metoda 3: Zastosuj gorącą wodę i mydło

Kolejnym domowym sposobem na usunięcie asfaltu i innych zanieczyszczeń jest połączenie ciepłej wody z mydłem w płynie lub szarym mydłem. Mieszanką tą nasącz gąbkę i delikatnie przetrzyj nią zabrudzenia. Następnie spłucz je strumieniem wody.

Metoda 4: Skorzystaj z oliwy

Oliwa spożywcza także świetnie radzi sobie z rozpuszczaniem twardych osadów na lakierze samochodowym. Wystarczy wetrzeć ją w plamę i zostawić na kilka minut. Później zetrzyj bawełnianą szmatką. Lakier twojego auta odzyska blask.

Jak uniknąć problemów z osadzaniem się asfaltu na samochodzie?

Aby zapobiec gromadzeniu się asfaltu, smoły i innych trudnych do usunięcia zabrudzeń na twoim aucie, pamiętaj o kilku zasadach:

Wybieraj odpowiednie miejsca parkingowe

Unikaj parkowania w pobliżu nowo kładzionego asfaltu. Świeża nawierzchnia łatwo przywiera do opon i lakieru auta.

Szybko reaguj na naloty asfaltowe

Im dłużej zostawisz plamę, tym trudniej będzie ją usunąć. Dlatego regularnie kontroluj stan lakieru i usuń zanieczyszczenia, gdy tylko je zauważysz.

Jak przywrócić blask lakierowi po usunięciu asfaltu?

Mimo starań, lakier samochodowy po zetknięciu z asfaltem i innymi substancjami może stracić swój pierwotny blask. Jak go przywrócić?

Zastosuj preparat do polerowania

Specjalne pasty i płyny do polerowania lakieru doskonale wygładzą i nabłyszczą powierzchnię twojego auta.

Wykonaj manualne polerowanie

Możesz także samodzielnie wypolerować karoserię przy pomocy miękkiej tkaniny i pasty polerskiej. To żmudna praca, ale daje świetny efekt.

Nałóż wosk na lakier

Ostatnim krokiem powinno być nałożenie warstwy wosku samochodowego, który ochroni lakier i nada mu głęboki połysk.

Jak usunąć resztki asfaltu, smoły czy żywicy z karoserii?

Jeśli powyższe metody nie dały oczekiwanego rezultatu i na twoim aucie wciąż widnieją ślady asfaltu, smoły czy żywicy, sięgnij po mocniejsze środki.

Użyj specjalistycznego środka do usuwania zanieczyszczeń

W sklepach znajdziesz preparaty przeznaczone specjalnie do usuwania opornych zabrudzeń z lakieru samochodowego.

Wypróbuj opcję z lodem

Zamrożenie plamy za pomocą kostek lodu czasem pomaga ją oderwać od powierzchni auta.

Podsumowanie

Jak więc widzisz, usuwanie asfaltu i innych substancji ze swojego auta wcale nie musi być trudne, jeśli tylko sięgasz po odpowiednie środki i metody. Kluczowe jest szybkie działanie i dokładne czyszczenie karoserii, aby zapobiec trwałemu uszkodzeniu lakieru twojego samochodu. Mamy nadzieję, że teraz wiesz już czym i jak skutecznie pozbyć się tych irytujących plam.

Zaktualizowany listopad 19, 2023

Powiązane Artykuły

Czyszczenie gaźnika domowym sposobem

Filtrowanie oleju domowym sposobem

Jak odnowić felgi aluminiowe domowym sposobem

Jak wyczyścić felgi aluminiowe domowym sposobem