Auto

Filtrowanie oleju domowym sposobem

Photo by Markus Spiske on Unsplash

Regularna filtracja oleju hydraulicznego jest kluczowa dla utrzymania prawidłowego działania maszyn oraz urządzeń. Zanieczyszczony olej może prowadzić do zwiększonego zużycia elementów i przedwczesnych awarii. W artykule przybliżamy domowe sposoby na oczyszczanie oleju hydraulicznego.

Domowa metoda oczyszczenia oleju

Olej hydrauliczny pracujący w układach maszyn ulega w trakcie eksploatacji zanieczyszczeniu cząstkami stałymi pochodzącymi m.in. ze ścierania się współpracujących elementów. Filtracja pozwala usunąć te zanieczyszczenia i przedłużyć żywotność oleju oraz całego układu hydraulicznego. Istnieją domowe sposoby oczyszczania oleju hydraulicznego bazujące na prostych technikach filtracji.

Kiedy filtracja lub wymiana oleju?

Decyzję o przefiltrowaniu oleju hydraulicznego lub jego całkowitej wymianie powinno poprzedzać wykonanie prostych testów. Po pierwsze warto ocenić wizualnie przejrzystość oleju, gdyż mętny olej wskazuje na dużą zawartość zanieczyszczeń. Po drugie, cykliczne badanie lepkości oleju pozwala wnioskować o stopniu jego zużycia. Regularna filtracja oleju jest konieczna w przypadku urządzeń o dużym przebiegu roboczogodzin.

Sposoby filtrowania oleju

Filtrację oleju hydraulicznego można przeprowadzić na kilka sposobów w warunkach domowych. Podstawowym rozwiązaniem jest zastosowanie wkładu filtracyjnego montowanego bezpośrednio w zbiorniku oleju. Stosuje się również domowe wirówki, w których wymusza się sedymentację zanieczyszczeń z oleju pod wpływem działania siły odśrodkowej. Jeszcze inne rozwiązanie to przepuszczanie oleju przez różnego rodzaju filtry tkaninowe.

Inne wskazówki dotyczące przedłużania używalności oleju

Oprócz regularnej filtracji warto przestrzegać kilku innych dobrych praktyk wydłużających okres używalności oleju hydraulicznego. Niezbędne jest stosowanie olejów renomowanych producentów. Istotne jest również przestrzeganie częstotliwości wymian oleju zalecanej przez producenta urządzenia. Olej hydrauliczny należy starannie przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach.

Budowanie wirówki do filtracji oleju

Budowa domowej wirówki do filtracji oleju hydraulicznego nie jest skomplikowana. Podstawowymi elementami są: pojemnik (np. wiadro o pojemności 20 litrów) mocowany na wale silnika elektrycznego, lej zasypowy, króciec spustowy oraz pokrywa z uszczelką. Gotową mieszankę oleju z zanieczyszczeniami wlewamy do pojemnika, włączamy silnik. Powstała siła odśrodkowa przylega zanieczyszczenia do ścianek, a wyczysty olej zbiera się pośrodku.