Porady

Jak domowym sposobem wyczyścić złoto

Photo by Zlaťáky.cz on Unsplash

Złoto to metal szlachetny, który z biegiem czasu ulega zabrudzeniom. Nawet najdroższa biżuteria ze złota wymaga regularnego czyszczenia, aby zachować swój blask i piękny wygląd. Domowe sposoby na czyszczenie złota mogą być równie skuteczne, jak specjalistyczne preparaty, a przy tym znacznie tańsze.

Jak i czym czyścić złoto?

Jeśli masz w domu jakąś biżuterię ze złota, koniecznie powinnaś o nią regularnie dbać. Złoto możesz czyścić na wiele sposobów, wykorzystując składniki, które prawdopodobnie już masz w swojej kuchni.

Do czyszczenia złota idealnie nadaje się soda oczyszczona utarta z odrobiną ciepłej wody. Możesz też użyć pastę do zębów lub popularnej mieszanki sody, soli i octu. Ważne, aby preparaty te były bezwonne i nie zawierały dodatkowych składników.

Kiedy i co ile należy czyścić złoto?

Złotą biżuterię warto czyścić regularnie, najlepiej po każdym jej założeniu. Dzięki temu zabrudzenia nie będą się nagromadzać z czasem, a ty z łatwością utrzymasz jej blask.

W przypadku rzadziej używanych ozdób, wystarczy czyścić je raz na 2-3 miesiące. Biżuteria ze złota przechowywana w szkatułce też powinna być okresowo czyszczona.

Jakie przedmioty ze złota w domu warto czyścić?

W domu zazwyczaj mamy przeróżną złotą biżuterię: pierścionki, kolczyki, naszyjniki, bransoletki, zegarki, łańcuszki i wiele innych. Te drogocenne ozdoby szczególnie należy pielęgnować.

Oprócz biżuterii, czyszczenia wymagają też inne złote przedmioty jak figurki, puchary, ramki ze zdjęciami czy złote zastawy stołowe. Jeszcze inne złote elementy znajdziemy w naszych domach - klamki, uchwyty, ramy obrazów. Wszystkie te przedmioty ze złota okresowo trzeba czyścić.

Domowe sposoby na czyszczenie złota

Istnieje wiele domowych sposobów na czyszczenie złotej biżuterii i innych przedmiotów wykonanych z tego metalu szlachetnego. Oto najskuteczniejsze z nich:

  • Woda z odrobiną płynu do mycia naczyń - wystarczy zanurzyć biżuterię na 5-10 minut, a następnie spłukać pod bieżącą, ciepłą wodą
  • Pasta do zębów - delikatnie wcieramy w powierzchnię i spłukujemy
  • Sok z cytryny - zamoczyć biżuterię na ok. 15 minut
  • Alkohol - nałożyć spirytus, wodę kolońską lub inny alkohol i wytrzeć miękką ściereczką

Te naturalne składniki doskonale usuwają zabrudzenia i przywracają blask złotym przedmiotom.

Czyszczenie złota profesjonalnymi preparatami

Oprócz domowych sposobów, możesz też używać profesjonalnych środków do czyszczenia złota i srebra. W sklepach jubilerskich znajdziesz specjalne preparaty w płynie, żelu, a nawet w sprayu.

Zawierają one składniki usuwające tłuszcze, brud i kamień mydłowy. Stosując je zgodnie z instrukcją, na pewno wyczyścisz złoto, przywracając mu blask.

Ile kosztuje czyszczenie złota?

Jeśli nie chcesz czyścić złota samodzielnie, możesz oddać je do profesjonalnego jubilera. Takie czyszczenie złota kosztuje zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za sztukę biżuterii. Im bardziej skomplikowana i większa biżuteria, tym cena jest wyższa.

Dla porównania - specjalistyczne preparaty do czyszczenia złota kosztują od kilku do kilkunastu złotych za opakowanie. Stosując je samodzielnie, zaoszczędzisz zatem spore sumy.

Jak wyczyścić złoto: domowe sposoby czyszczenia złota

Aby wyczyścić złoty łańcuszek, pierścionek czy inną biżuterię ze złota w domu, wystarczy kilka prostych kroków:

  1. Zanieś biżuterię nad umywalkę lub misę.
  2. Weź odrobinę pasty do zębów i delikatnie wcieraj nią powierzchnię złota przez około minutę. Możesz też użyć utartej sody oczyszczonej z wodą.
  3. Dokładnie spłucz biżuterię pod bieżącą, letnią wodą, usuwając pastę lub sodę.
  4. Wytrzyj do sucha miękką szmatką.
  5. Podziwiaj lśniącą, wyczyszczoną biżuterię!

To naprawdę takie proste! Stosuj te metody regularnie, a Twoja złota biżuteria zawsze będzie lśnić jak nowa.

Dlaczego złoto się brudzi?

Złoto uważane jest za metal szlachetny, ale tak jak inne metale, z czasem pokrywa się różnego rodzaju zabrudzeniami. Do ich osadzania się na powierzchni złota przyczyniają się: pot, tłuszcz ze skóry, kurz, kosmetyki, chemikalia.

Najczęściej brudzą się miejsca biżuterii ze złota mające kontakt ze skórą. Dlatego pierścionki, obrączki, bransoletki i naszyjniki wymagają regularnego czyszczenia złota.

Nie pozwól, by zanieczyszczenia odbierały blask Twojej złotej biżuterii. Stosuj domowe sposoby na jej czyszczenie i zawsze prezentuj się z klasą.

Przeczytaj również

Bindowanie domowym sposobem