Dom

Jak pozbyć się przędziorka domowym sposobem

Photo by Thuan Pham on Unsplash

Przędziorek - szkodnik kwiatów domowych

Przędziorki (tetranychidae) to niewielkie roztocze zaliczające się do rodziny roztoczy uprawnych. Żywią się wysysanym sokiem roślin podobnie jak mszyce czy mączliki. Najszybciej rozwijają się w warunkach ciepło i sucho, a charakterystycznym objawem ich występowania jest pojawiająca się najczęściej na spodniej stronie blaszki liściowej delikatna pajęczynka. W przypadku drzew iglastych potrafią nią osnuć całe drzewko.

Objawy występowania przędziorka na roślinach domowych

Przędziorki żerują na spodniej stronie liści roślin domowych, wysysając sok z blaszki liściowej. Pierwsze oznaki ich obecności to delikatna pajęczyna na liściach, a z czasem pojawia się także białawe, żółte lub brązowe przebarwienie na powierzchni liści. W skrajnych przypadkach prowadzi to do całkowitego obumarcia rośliny.

Przędziorki - skąd się biorą w mieszkaniu

Przędziorki mogą przedostać się do mieszkania na nowo zakupionych roślinach ozdobnych lub poprzez otwarte okna. Sprzyjają im wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Należy regularnie kontrolować rośliny domowe, zwłaszcza te z rodzin szczególnie narażonych na żerowanie przędziorków, takich jak róże, pelargonie, begonie czy rośliny cytrusowe.

Jak zwalczać przędziorki w ogrodzie?

W ogrodach przędziorki często atakują rośliny takie jak truskawki, maliny, porzeczki, a także drzewa i krzewy iglaste. Do ich zwalczania można stosować chemiczne środki ochrony roślin na bazie związków siarki lub olejków roślinnych. Warto jednak najpierw wypróbować domowe, naturalne metody walki z tymi szkodnikami.

Domowe sposoby walki z przędziorkiem

Jednym z najprostszych domowych sposobów na pozbycie się przędziorków jest oprysk roślin rozcieńczonym roztworem mydła potasowego lub płynu do mycia naczyń. Należy rozcieńczyć w proporcji 1 łyżka stołowa na litr wody. Takim roztworem opryskiwać rośliny co 5-7 dni. Skuteczne jest też spłukiwanie liści silnym strumieniem wody.

Przędziorki nie lubią wilgotnego środowiska, więc warto zwiększyć wilgotność wokół roślin poprzez zwilżanie podłoża, stosowanie wilgotnych mat lub miseczek z wodą. Pomocny może okazać się także dobroczynek kalifornijski (Cryptolaemus montrouzieri) - mały chrząszcz zjadający przędziorki.

Naturalne preparaty do zwalczania przędziorków

Do zwalczania przędziorków można również wykorzystać naturalne preparaty, takie jak wyciąg z czosnku, cebuli, naparze z chrzanu lub pokrzywy. Należy je przygotować i spryskiwać rośliny ich rozcieńczonym roztworem. Skuteczne są też opryski octem spirytusowym lub wyciągiem z ziela piołunu.

Chemiczne środki ochrony roślin

Gdy domowe metody nie wystarczają, należy zastosować chemiczne środki ochrony roślin przeznaczone do zwalczania przędziorków, np. na bazie siarki lub preparatów owadobójczych. Pamiętajmy jednak, że są one szkodliwe dla ludzi i zwierząt domowych, więc należy zachować szczególną ostrożność podczas ich stosowania.