Porady

Jak skleić plastik domowym sposobem

Photo by Vinicius "amnx" Amano on Unsplash

Pęknięty plastik to częsty problem w gospodarstwie domowym. Zamiast wyrzucać i obciążać środowisko zepsutymi elementami z tworzyw sztucznych, w wielu przypadkach wystarczy zwykle skleić je odpowiednimi klejami. Dowiedz się, jak należy postępować, aby osiągnąć najlepsze efekty.

Klej do plastiku – jaki najlepszy kupić?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych klejów do plastiku. Chcesz naprawić pęknięty plastik? Wybierz odpowiedni klej, zwrócić uwagę na informacje techniczne o danym produkcie, aby upewnić się, że będzie on odpowiedni do klejenia konkretnego tworzywa sztucznego. Niektóre kleje są uniwersalne, inne specjalizują się w łączeniu określonych tworzyw, np. poliuretanów, PCV czy poliwęglanów.

Klej do plastiku – jak wybrać? Jaki najlepszy?

Aby efektywnie skleić plastikowe elementy, potrzebujesz użyć odpowiedniego kleju i aktywatora, jeśli jest to wymagane. Warto zwrócić uwagę na takie czynniki jak odporność na działanie wysokich temperatur, substancji chemicznych czy udarów mechanicznych. Popularne kleje do plastiku to między innymi Pattex Plastic Bondit, K2 Plastipox, Bison TwinPipe na bazie metakrylanu, a także produkty Loctite.

Jakie inne czynniki warto wziąć pod uwagę?

Przed klejeniem należy upewnić się, że powierzchnie są czyste i odtłuszczone. Powinieneś wiedzieć, że naprawić pęknięty plastik można również metodą spawania na gorąco, bez użycia kleju. Jest to jednak proces nieco bardziej zaawansowany, wymagający specjalistycznego sprzętu.

Spawanie plastiku czyli klejenie bez kleju

Spawanie tworzyw sztucznych polega na stopieniu ich powierzchni, a następnie połączeniu za pomocą nacisku. Dzięki temu można uzyskać bardzo trwałe i estetyczne połączenie elementów z plastiku. Największą zaletą tej metody jest brak użycia kleju, który potencjalnie mógłby naruszyć strukturę tworzywa. Często takie połączenie jest wzmocnione zatopieniem w plastiku metalowej siatki lub drutu. Warto udać się do specjalistycznego zakładu, który zajmuje się klejeniem plastiku. Można w ten sposób skleić np. zaczep do reflektora samochodowego.

Jak naprawić pęknięty plastik – przeczytaj, zanim wyrzucisz!

Zamiast wyrzucać i obciążać środowisko zepsutymi elementami z plastiku, wiele typowych artykułów gospodarstwa domowego, które są wykonanych z tworzyw sztucznych, można naprawić. W celu wystarczy zwykle skleić pęknięte lub popękane elementy dzięki naszemu przewodnikowi już wiesz jak to zrobić.

Przeczytaj również

Bindowanie domowym sposobem