Uroda

Jak sprawdzić cewkę zapłonową domowym sposobem

Photo by Sai Kalyan Achanta on Unsplash

Cewka zapłonowa odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu silnika spalinowego. Jej awaria może powodować problemy z uruchomieniem pojazdu, a nawet unieruchomić go całkowicie. Dlatego warto umieć sprawdzić jej stan, nawet bez specjalistycznych narzędzi.

Co to jest cewka zapłonowa?

Cewka zapłonowa to podzespół układu zapłonowego, który poprzez generowanie wysokiego napięcia powoduje wytworzenie iskry na świecy zapłonowej. Ta iskra zapala mieszankę paliwowo-powietrzną w cylindrze, co powoduje pracę silnika.

Cewka składa się z dwóch przewodów o dużej liczbie zwojów, rdzenia ferrytowego oraz przerywacza. Gdy prąd przez nią przepływa, zostaje wytworzone wysokie napięcie potrzebne do wytworzenia iskry.

Przyczyny i objawy awarii cewki zapłonowej

Awaria cewki może być spowodowana uszkodzeniem jej podzespołów na skutek normalnego zużycia, wilgoci, przegrzania lub zwarć. Objawami świadczącymi o usterce mogą być:

 • problemy z uruchomieniem i gaśnięcie silnika
 • nierówna, zmienna praca silnika, dławienie
 • spadek mocy
 • zwiększone zużycie paliwa
 • trudności z rozruchem na zimnym silniku

Jak sprawdzić, czy cewka zapłonowa jest dobra?

Istnieje kilka prostych sposobów, aby sprawdzić czy cewka działa prawidłowo bez użycia specjalistycznych narzędzi.

Po pierwsze, należy sprawdzić stan przewodów i izolacji. Nie mogą być połamane, przerwane, zużyte lub nosić śladów zawilgocenia lub przegrzania. Kolejno trzeba sprawdzić masę i przebicia do niej z końcówek cewki.

Najprostszym sposobem jest obrócenie o kilka stopni kluczyka w stacyjce przy wyłączonym zapłonie. Powinno być słychać charakterystyczne kliknięcie od strony cewki, oznaczające wytworzenie iskry na świecy.

Jeśli podejrzewamy, że cewka jest uszkodzona, warto wymienić ją na sprawdzoną i zaobserwować, czy ustąpią wcześniejsze problemy z pracą silnika.

Cewka zapłonowa – informacje podstawowe

"isprawdzić cewkę zapłonową w kosiarce". Gdy koszenie trawy zaczyna sprawiać kłopoty, warto sprawdzić cewkę zapłonową. Aby to zrobić, trzeba:

 1. Zdjąć fajkę świecy i odkręcić świecę.
 2. Dołączyć ponownie fajkę i przytrzymać ją ok. 5mm od silnika kosiar ki.
 3. Pociągnąć linkę startera.

Jeśli między elektrodami świecy pojawi się niebieska iskra lub słychać charakterystyczne trzaskanie, oznacza to, że cewka działa. W przypadku braku iskry lub odgłosu, cewkę należy wymienić na nową.

Cewki zapłonowe w kosiarce są narażone na wilgoć i wibracje, dlatego często ulegają awarii. Regularne kontrole i wymiany mogą ustrzec przed kosztownymi naprawami.

Objawy awarii cewki zapłonowej

Objawami świadczącymi o uszkodzeniu cewki zapłonowej są m.in.:

 • problemy z uruchomieniem silnika,
 • częste gaśnięcie silnika,
 • nierówna praca na biegu jałowym,
 • spadek mocy,
 • zwiększone zużycie paliwa.

Gdy pojawia się choć jeden z tych objawów, z pewnością warto sprawdzić stan cewek i całego układu zapłonowego.

Czy jazda z uszkodzoną cewką jest możliwa?

Choć uszkodzona cewka zapłonowa potrafi w pewnym zakresie funkcjonować i możliwa jest jazda na takim samochodzie, absolutnie nie jest to zalecane. Awaria cewki oznacza, że układ zapłonowy nie działa prawidłowo i nie dostarcza optymalnej iskry, przez co zapłon mieszanki jest niestabilny.

Jazda z takim samochodem wiąże się z ryzykiem nagłego zgaśnięcia silnika, utraty kontroli czy wybuchu pożaru w komorze silnika. Dlatego lepiej unikać takich podróży i niezwłocznie naprawić usterkę.

Jak sprawdzić cewkę zapłonową? Jakieś wskazówki?

Witam w temacie. Aby sprawdzić cewkę zapłonową w prosty sposób, można wykonać następujące kroki:

 1. Wykręć świecę zapłonową i podłącz ją z powrotem do przewodu.
 2. Przyłóż świecę boczną elektrodą do masy silnika.
 3. Obróć lekko kluczykiem w stacyjce bez uruchamiania zapłonu.

Powinieneś usłyszeć charakterystyczne kliknięcie cewki oznaczające przeskok iskry na elektrodach świecy. Jeśli iskra nie pojawia się lub nie słychać dźwięku, to najprawdopodobniej cewka jest uszkodzona i wymaga wymiany.

Mam nadzieję, że ta porada pomoże Ci w sprawdzeniu cewki zapłonowej. Powodzenia!

Słowa kluczowe: cewki, cewka, sprawdzić, awarii, zapłonowa, cewkę, zapłonową, zapłonowe, mieszanki paliwowo-powietrznej, świecy zapłonowej, iskra na świecy, układu zapłonowego, temacie powinieneś, powinieneś lekko obrucić, obrucić kluczykiem stacyjce, stacyjce bez uruchamiania, uruchamiania zapłonu