Jak wyczyścić dywan domowym sposobem

Photo by Juli Kosolapova on Unsplash

Dywany to piękny element wystroju naszego domu, jednak z biegiem czasu i intensywnego użytkowania mogą się zabrudzić i pojawić się na nich różnego rodzaju plamy. Dlatego warto regularnie czyścić dywany, aby utrzymać je w nienagannym stanie.

Istnieje wiele domowych sposobów na czyszczenie dywanów - nie zawsze konieczne jest zwracanie się o pomoc do profesjonalnej firmy czyszczącej. W tym artykule przyjrzymy się kilku skutecznym i łatwym w zastosowaniu metodom.

Czym czyścić dywan? 8 domowych sposobów!

Aby skutecznie wyczyścić dywan w domu, możesz skorzystać z takich produktów, jak:

 • soda oczyszczona - doskonale usuwa plamy i zabrudzenia
 • ocet - pomaga usunąć bakterie i nieprzyjemne zapachy
 • cytryna - wybiela i odplamia
 • szare mydło - skutecznie usuwa tłuste plamy
 • płyn do mycia naczyń - usuwa zabrudzenia i dodaje połysku
 • płyn do płukania tkanin - nabłyszcza włókna dywanowe
 • gorąca woda - pozwala rozpuścić niektóre zabrudzenia
 • odkurzacz - mocne ssanie usuwa kurz i drobne zanieczyszczenia

Jak wyczyścić dywan? Zacznij od dobrego odkurzania

Najpierw należy dokładnie odkurzyć całą powierzchnię dywanu, aby usunąć luźny kurz i zanieczyszczenia. Warto zwracać szczególną uwagę na rogi, bo to tam zwykle gromadzi się najwięcej zabrudzeń. Jeśli mamy w domu zwierzęta, dobrze jest używać odkurzacza z funkcją do usuwania sierści, aby skutecznie pozbyć się włosów zalegających w runi dywanu.

Pozbywając się wstępnie kurzu, zwiększamy skuteczność późniejszego prania dywanu i czyszczenia plam.

Zwierzęta w domu - jak czyścić dywan z sierści?

Posiadanie w domu zwierząt wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, jeśli chodzi o utrzymanie czystości. W przypadku dywanów, sierść pupila może być szczególnie uciążliwa. Jak sobie z tym poradzić?

Przede wszystkim regularnie odkurzaj dywan, używając specjalnego nakładaka do usuwania sierści. Możesz też posypać dywan sodą oczyszczoną, odczekać około pół godziny i dokładnie odkurzyć. Soda wchłonie nadmiar wilgoci i oleju ze sierści, dzięki czemu łatwiej będzie je usunąć.

Bardzo skuteczne jest także szare mydło. Rozpuść je w niewielkiej ilości ciepłej wody, nanieś mieszankę na zabrudzone miejsca na dywanie i delikatnie wcieraj szczoteczką. Następnie spłucz wodą i wytrzyj do sucha.

Jeśli to możliwe - wypierz dywan w pralce

Aby gruntownie wyczyścić dywan, najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie wypranie go w pralce, o ile jest ku temu możliwość. Warto sprawdzić maksymalne wymiary wsadu swojego urządzenia. Niewielkie dywany pokrywy można prać bez najmniejszego problemu.. Należy wybrać delikatny program do prania tkanin, dodać łagodny detergent, a następnie suszyć pionowo, do całkowitego wyschnięcia.

Jeśli pralka domowa okaże się za mała, można rozważyć skorzystanie z usług pralni chemicznej.

Profesjonalna pomoc w czyszczeniu dywanu

W przypadku bardzo starych lub mocno zabrudzonych dywanów, których nie da się dokładnie wyczyścić domowymi środkami, warto zaangażować profesjonalną firmę czyszczącą. Przy użyciu specjalistycznego sprzętu, w tym m.in. suchych pianek czy maszyn parowych, dokładnie wyczyści oni i zdezynfekują każdy dywan.

Usługi profesjonalnego czyszczenia dywanów bywają kosztowne, jednak zapewniają bardzo skuteczne efekty - nasz wykładzina odzyska blask i świeżość jak nowa. Warto rozważyć taką opcję jeśli żadne domowe środki nie przynoszą pożądanych rezultatów.

Czyszczenie i pranie dywanów - skuteczne domowe sposoby

Wyczyścić dywan w domu wcale nie jest trudno, jeśli tylko zastosujemy odpowiednie preparaty i techniki. W pierwszej kolejności warto sięgnąć po te domowe metody:

 • mocne odkurzanie dywanu specjalnym nakładakiem usuwa wierzchnią warstwę zabrudzeń
 • soda oczyszczona naniesiona na plamy, a następnie wyszczotkowana - skutecznie usuwa uporczywe zabrudzenia
 • zmywacz do prania dywanów w piance naniesiony na powierzchnię, a po kilku minutach spłukany strumieniem gorącej wody, odplamia i odświeża tkaninę, usuwając brud i bakterie
 • cytryna albo ocet wymieszane z wodą (kilka łyżek na litr), rozpylone na powierzchni dywanu - usuwa nieprzyjemne zapachy i dezynfekuje włókna.

5 domowych sposobów jak wyczyścić dywan

Oto pięć najskuteczniejszych domowych metod, aby wyczyścić dywan:

 1. Głębokie odkurzanie całej powierzchni odkurzaczem lub szczotką do czyszczenia dywanów.
 2. Pranie dywanu szarym mydłem w niewielkim stężeniu - rozpuść je w wodzie, nanieś na dywan i masuj szczotką, a na koniec spłucz dokładnie wodą.
 3. Posypanie powierzchni dywanu sodą oczyszczoną. Pozostaw na pół godziny, następnie odkurz.
 4. Usuwanie uporczywych plam z zastosowaniem rozcieńczonego octu (1:3 z wodą) - nanieś roztwór na plamę i delikatnie pocieraj ścierką.
 5. Czyszczenie najbardziej zabrudzonych fragmentów dywanu płynem do mycia naczyń - nanieś, delikatnie masuj i spłukuj obfitą ilością wody.

Pranie dywanów – od czego zacząć?

Chcąc dokładnie wyprać dywan, oto kroki, od których warto zacząć:

 1. Głęboko odkurz całą powierzchnię dywanu, aby pozbyć się luźnych zabrudzeń. Skup się na kątach i brzegach - tam zwykle jest najwięcej kurzu.
 2. Nanieś na dywan specjalny detergent do prania dywanów i wykładzin - postępuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Możesz też użyć delikatnego płynu do naczyń lub szarego mydła.
 3. Szczotkuj plamy i mocno zabrudzone fragmenty - pozwoli to usunąć uporczywy brud.
 4. Jeśli dywan nadaje się do prania w pralce, załaduj go zgodnie z instrukcją obsługi urządzenia i wybierz delikatny program do prania tkanin. Nie przeładowuj bębna.
 5. Pozostaw dywan do całkowitego wyschnięcia przed ponownym ułożeniem. Suszenie może potrwać nawet 2-3 dni.

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci bezproblemowo wyczyścić dywany w domu. Regularna pielęgnacja to podstawa, aby cieszyć się pięknym i świeżym wyglądem tych textyliów przez długie lata. Powodzenia!

Zaktualizowany styczeń 4, 2024

Powiązane Artykuły

Jak zrobić sztuczną bliznę domowym sposobem

Gięcie blachy domowym sposobem

Bindowanie domowym sposobem

Jak wybielić bieliznę domowym sposobem