Porady

Jak wyczyścić fotele domowym sposobem?

Photo by Di_An_h on Unsplash

Czyszczenie mebli tapicerowanych nie należy do najprzyjemniejszych domowych obowiązków, warto jednak pamiętać, że każdego mebla mebli wymaga regularnego czyszczenia. Nawet jeśli dbamy o nasze meble tapicerowane i uważamy na nie, z czasem na tkaninie mogą pojawić się plamy czy zabrudzenia. W takim przypadku konieczne jest ich usunięcie, aby przywrócić meblom świeży i estetyczny wygląd.

Dbamy o nasz dom, więc z pewnością zależy nam również na tym, aby meble tapicerowane, takie jak kanapy, fotele czy krzesła tapicerowane tkaniną lub skórą, prezentowały się estetycznie i schludnie. Niestety z upływem czasu na ich powierzchni gromadzą się zabrudzenia i plamy, dlatego konieczne jest ich systematyczne czyszczenie.

Czyszczenie zabrudzeń na tapicerce

Podstawą prawidłowej pielęgnacji mebli tapicerowanych jest regularne czyszczenie tapicerki. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się czysta, warto przynajmniej raz w tygodniu odkurzyć meble specjalną szczotką, usuwając w ten sposób kurz i drobne zabrudzenia.

Jeśli na powierzchni tkaniny lub skóry zauważymy konkretne plamy, należy zareagować od razu, pamiętając, że im dłużej zabrudzenie pozostaje na tapicerce, tym trudniej będzie je później usunąć. Do czyszczenia tapicerki mebli przydatne będą specjalne środki do pielęgnacji mebli tapicerowanych dostępne w sklepach. Można jednak skutecznie wyczyścić fotele czy kanapy także domowymi sposobami.

Jak wyczyścić fotel uszak?

Fotele uszaki ze względu na specyficzny kształt i głębokie zakamarki stanowią duże wyzwanie w kwestii utrzymania ich czystości. Często w wyniku użytkowania na dnie fotela uszaka gromadzi się mnóstwo okruchów, kurzu, włosów. Aby to uprzątnąć, przyda się odkurzacz z końcówką szczelinową lub tzw. mini turboszczotka, która umożliwi dotarcie w każdy zakątek. Dzięki temu z łatwością usuniemy brud spod powierzchni siedziska oraz z boków fotela.

Przygotowanie tapicerki do prania

Jeśli zależy nam na gruntownym wyczyszczeniu tapicerki foteli, mebli wypoczynkowych lub innych miękkich mebli, możemy także poddać je praniu. Jest to dobry sposób w przypadku bardziej opornych plam, a także gdy tapiczery po prostu wymagają odświeżenia. Jednak przed włożeniem obicia do pralki trzeba rozpiąć poszczególne części lub całkowicie zdjąć je z konstrukcji mebla.

Domowe sposoby na czyste obicie

Do usuwania przykładowo plam z jedzenia, napojów, tłuszczu czy kosmetyków nie zawsze potrzebne są specjalne środki czyszczące - za pomocą kilku prostych składników dostępnych w każdej domowej spiżarni także można skutecznie oczyścić tapicerkę meblową.

Jak wyczyścić tapicerkę z tłuszczu, kawy czy wina?

W przypadku plam z kawy czy wina, a także tłustych zabrudzeń, warto spróbować roztworu wody i delikatnego kwasku cytrynowego. Przed użyciem należy sprawdzić, czy roztwór nie uszkodzi danej tkaniny obiciowej. Moczymy miękką ściereczkę w roztworze, a następnie delikatnie przecieramy zabrudzenie.

Czym wyczyścić sofy tapicerowane tkaniną?

Jeśli chodzi o kanapy tapicerowane tkaniną, można użyć letniej wody z niewielką domieszką płynu do naczyń lub szarego mydła. Pozwoli to w prosty i bezpieczny sposób wyczyścić tapicerkę z wszelkich plam i zabrudzeń bez obawy o jej zniszczenie.

Jak wyczyścić krzesła tapicerowane skórą?

W krzesłach czy fotelach tapicerowanych naturalną lub ekologiczną skórą nie możemy używać mocnych detergentów czy roztworów kwasku cytrynowego. W tym przypadku wystarczy delikatny płyn do mycia naczyń, ciepła woda oraz miękka szmatka, aby usunąć brud i zmienić wygląd tapicerki bez obaw o zniszczenie skóry.

Podsumowując, czyszczenie mebli tapicerowanych domowym sposobem może przynieść zadowalające efekty, jeśli tylko postępujemy ostrożnie i z głową. Najważniejsza jest regularność - dzięki systematycznemu odkurzaniu tapicerki unikniemy nagromadzenia trudnych do usunięcia zabrudzeń. W przypadku plam natomiast należy zareagować od razu i dopasować używany środek do rodzaju tkaniny lub materiału obiciowego.

Przeczytaj również

Bindowanie domowym sposobem