Jak zakwasić ziemię domowym sposobem
Zakwaszanie gleby to jeden z najważniejszych procesów umożliwiających poprawę jej właściwości i dostępność składników mineralnych dla roślin. Wiele roślin kwasolubnych wymaga niskiego pH gleby, aby prawidłowo się rozwijać. Jeśli występuje u ciebie gleba zasadowa, warto pomyśleć o jej zakwaszeniu, co pozwoli na optymalne warunki wzrostu twoich roślin.
pH gleby – po co ją zakwaszać?
Odczyn pH gleby to jedna z ważniejszych jej cech, mających wpływ na uprawę roślin. Okazuje się, że większość roślin uprawianych w ogrodach i na działkach najlepiej rośnie na ziemi o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym. Zakwaszenie gleby jedynie dostosowuje ją do najczęściej występującej glebie zasadowej, co ułatwia prawidłowy wzrost roślin.
Rośliny kwasolubne w ogrodzie i na działce
Rośliny kwasolubne takie jak rododendrony, azalie, borówki, żurawki, wrzosy, modrzewie, jodły i świerki wymagają niskiego pH gleby (4,5-5,5), aby prawidłowo rosnąć. Także uprawiane w naszym ogrodzie rośliny ozdobne i warzywne, jak np. pomidory, papryka, ziemniaki, lepiej rosną na glebie lekko zakwaszonej (pH 5,5-6,5). Podobnie rzecz się ma z hodowlą roślin doniczkowych, w których podłożu ważną rolę odgrywa odczyn kwaśny.
Jak zakwasić ziemię w doniczce?
Zakwaszanie ziemi w doniczkach jest prostsze od zakwaszenia całej działki. Możesz użyć takich sposobów jak fusy z kawy, sok z cytryny, gnojówka z gnojówki z płynnym nawozem dla roślin kwasolubnych lub preparaty mineralne przeznaczone specjalnie do zakwaszania podłoża roślin kwasolubnych. Ważne, aby monitorować pH ziemi i nie dopuścić do jej nadmiernego zakwaszenia.
Jak zakwasić glebę – wybieramy gotowe nawozy
Jeśli nie masz czasu na przygotowywanie domowych sposobów na zakwaszenie gleby, możesz skorzystać z gotowych nawozów zakwaszających. Na rynku dostępne są specjalistyczne środki do poprawy właściwości podłoża, takie jak siarczan amonu, siarczan żelaza czy siarczan glinu, z których warto skorzystać w przypadku uprawy roślin kwasolubnych takich jak rododendrony, azalie, borówki czy iglaki.