Porady

Czym wyczyścić buty z nubuku domowym sposobem

Photo by Noah Smith on Unsplash

Czyste i zadbane buty są wizytówką każdego z nas. Wykonane z delikatnego nubuku wymagają jednak sporo pielęgnacji i częstego czyszczenia, aby zachowały swój pierwotny wygląd i wysoką jakość. Ale spokojnie! Czyszczenie butów z nubuku wcale nie musi być trudne, jeśli tylko posiadasz kilka podstawowych przyborów i znasz sprawdzone domowe sposoby na ich pielęgnację.

Jak czyścić buty nubukowe?

Buty wykonane z nubuku, czyli tak zwanego zamszu, często sprawiają sporo problemów w utrzymaniu ich czystości. Jak czyścić buty nubukowe, aby skutecznie usunąć zabrudzenia i przywrócić im świeży wygląd? Przede wszystkim należy wiedzieć, że materiał ten jest bardzo delikatny i łatwo go uszkodzić nieprawidłową pielęgnacją.

Najważniejsze przy czyszczeniu obuwia nubukowego jest, żeby nie namaczać go w wodzie i nie szorować mocno myjką ani szczotką. Te proste czynności mogą natychmiast zniszczyć nubuk. Zamiast tego warto posługiwać się specjalnymi preparatami do czyszczenia zamszu lub gumką do kaszania okruszków chleba.

Dlaczego należy regularnie czyścić buty nubukowe?

Regularne czyszczenie jest bardzo ważne dla każdego rodzaju obuwia, ale w przypadku butów nubukowych jest to kwestia kluczowa! Niestety materiał, z którego wykonane są buty z nubuku, bardzo łatwo się brudzi. Posiada delikatną, aksamitną fakturę, która "zatrzymuje" na sobie nawet najdrobniejsze zabrudzenia i okruszki.

Jeżeli nie usuniemy ich regularnie, buty stracą swój estetyczny wygląd, a zaawansowane zabrudzenia i plamy będą coraz trudniejsze do usunięcia. Dlatego obuwie z nubuku należy prać średnio raz na 2-4 tygodnie lub od razu po każdym mocniejszym zabrudzeniu. Systematyczne czyszczenie to najłatwiejszy sposób na utrzymywanie butów z nubuku w dobrej kondycji.

Jak wyczyścić buty z nubuku?

Aby wyczyścić buty z nubuku, możesz posłużyć się domowymi sposobami lub specjalnymi preparatami do czyszczenia skóry nubukowej. W obu przypadkach pamiętaj, aby zawsze działać delikatnie i ostrożnie, bez szorowania czy moczenia materiału.

Buty nubukowe najlepiej czyścić za pomocą gumki do kaszania okruszków chleba. Dzięki niej bez trudu usuniesz zabrudzenia, kurz i drobne śmieci, które "zalegają" na powierzchni obuwia. Gumką warto przetrzeć całe buty, poruszając się kolistymi ruchami. Możesz także użyć starej szczoteczki do zębów o miękkim włosiu. Pozwoli ona dotrzeć w trudno dostępne miejsca.

Po wstępnym wyczyszczeniu warto zastosować specjalne preparaty do pielęgnacji skóry nubukowej. Wystarczy spryskać nimi obuwie, odczekać chwilę i wytrzeć suchą ściereczką do momentu wchłonięcia produktu przez skórę. Preparaty te nie tylko usuną zabrudzenia, ale także odświeżą kolor i dodadzą połysku spodem z nubuku.

Buty z nubuku – jak czyścić domowymi sposobami?

Choć preparaty ze sklepu świetnie sprawdzają się przy czyszczeniu butów nubukowych, to można uzyskać zadowalające efekty także przy pomocy prostych domowych sposobów. Jakich?

Bardzo dobrze do czyszczenia skóry nubukowej obuwia sprawdza się gąbka do naczyń. Dobierz gąbkę o średniej twardości, namocz ją delikatnie i pocieraj nią plamy na obuwiu okrężnymi ruchami. Staraj się nie szorować nubuku zbyt mocno! Intensywną plamę możesz najpierw lekko zwilżyć wodą lub octem, a dopiero potem usunąć gąbką.

Zamsz butów wyczyści także mleko lub jogurt naturalny. Wystarczy pokryć nimi plamę, odczekać 15 minut i usunąć zwilżoną ściereczką lub gąbką. Produkt złuszczy brud, pozostawiając buty świeże i czyste.

Dobrym sposobem na czyszczenie jest także powszechnie dostępny chleb. Pocieraj nim delikatnie plamy i zabrudzenia aż do ich usunięcia. Następnie wytartaj buty suchą ściereczką lub szczoteczką w celu pozbycia się okruszków.

4 kroki do czystych butów nubukowych

Pielęgnacja butów z nubuku nie musi być trudna ani kosztowna. Wystarczy poznać kilka prostych kroków, aby utrzymywać je w idealnej czystości i dobrej kondycji:

  1. Usuń luźne zabrudzenia gumką do kaszania lub starą szczoteczką do zębów. To pierwszy krok, który pozwoli dotrzeć do głębszych warstw brudu.
  2. Zwilż palcem lub spryskaj skoncentrowane plamy octem, wodą lub specjalnym preparatem. Pozwoli to "zmiękczyć" brud i ułatwi jego późniejsze usunięcie.
  3. Wytrzyj zamoczone miejsca na butach gumką do kaszania, gąbką do naczyń lub namoczonym (ale nie mokrym) ręcznikiem papierowym. Usuwaj brud delikatnie, bez szorowania materiału.
  4. Ostatnim krokiem jest zastosowanie specjalnego preparatu do nubuku, np. w sprayu. Zabezpieczy to skórę obuwia, ożywi jego kolor i połysk oraz nada miły zapach.

Przestrzegając tych 4 kroków, sprawisz że Twoje buty zamszowe będą zawsze czyste i eleganckie! To naprawdę proste.

Przeczytaj również

Bindowanie domowym sposobem