Jak domowym sposobem szlifować granit
Granit to niezwykle trwały i elegancki kamień, który często wykorzystuje się jako materiał w budownictwie i architekturze. Jednak aby zachować jego piękny wygląd przez lata, granit wymaga regularnej pielęgnacji. W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie domowym sposobem polerować i szlifować powierzchnie granitowe.
Czym nabłyszczyć granit? Fachowcy radzą!
Aby granit lśnił i błyszczał niczym nowy, konieczne jest odpowiednie polerowanie jego powierzchni. Zabieg ten pozwala usunąć zabrudzenia, wyrównać ewentualne rysy, a także wydobyć głębię barw kamienia. Niestety polerowanie granitu w domu nie jest proste. Dlatego fachowcy radzą, aby w tym celu używać specjalnych preparatów do pielęgnacji kamienia naturalnego.
W zależności od posadzki granitowej lub elementów z granitu, jak blaty czy parapety, można zastosować pasty i środki o różnym stopniu ścieralności. Najlepsze efekty dają te środki do szlifowania i polerowania, które zawierają mikroziarna korundu lub diamentu. Pozwalają one skutecznie wygładzić i wypolerować powierzchnie elementów ciętych z granitu.
Impregnacja – jak często?
Oprócz regularnego polerowania, granit wymaga też okresowej impregnacji. Najlepiej wykonywać ją co najmniej raz w roku, niezależnie od tego czy kamień jest wewnątrz, czy na zewnątrz budynku. Impregnaty do kamienia naturalnego tworzą na jego powierzchni tzw. powłokę konserwującą, zabezpieczając go przed plamami i zabrudzeniami.
Impregnować granit można na dwa sposoby. Pierwszy, to impregnacja metodą kropelkową. Drugi sposób, to natrysk. W obu przypadkach środek impregnujący należy nanieść cienką warstwą na całą powierzchnię. Jeśli mamy do czynienia z elementami ciętymi np. blatami kuchennymi, parapetami czy schodami, eksperci polecają raczej impregnację natryskową.
Granit od Carrara – piękno i trwałość na lata
Carrara to znane na całym świecie włoskie kamieniołomy, z których od wieków wydobywa się szlachetny, biały kamień marmurowy. Ale oprócz marmuru, w tym rejonie można znaleźć też wyjątkowej urody granit. Charakteryzuje się on jasną, szaro-beżową barwą z delikatnymi żyłkami.
Granit z Carrara wyróżnia się eleganckim wyglądem, ale też dużą wytrzymałością. Doskonale sprawdzi się więc zarówno w reprezentacyjnych wnętrzach, jak i w wymagających warunkach zewnętrznych. Nie bez powodu wykonano z niego m.in. słynny cokół Wieży Eiffla w Paryżu. Aby zachować urodę tego naturalnego kamienia przez lata wystarczy regularna pielęgnacja i impregnacja.
Polerowanie kamienia naturalnego. Czym wypolerować granit?
Aby utrzymać piękny wygląd powierzchni wykonanych z kamienia naturalnego, w tym popularnego granitu, konieczne jest ich okresowe polerowanie. W tym celu stosuje się specjalne preparaty do pielęgnacji posadzek i okładzin kamiennych, takie jak pasty i emulsje polerskie. Zawierają one drobne ziarna ścierne, które pozwalają skutecznie wyszlifować i wypolerować powierzchnie elementów ciętych.
Szlifowanie i polerowanie jest szczególnie ważne w przypadku jasnych odmian granitu, takich jak popularny granit biały czy perłowy. Uwydatnia bowiem ich fakturę i połysk. Do samodzielnego polerowania kamienia naturalnego, takiego jak granit, potrzebne będzie urządzenie do szlifowania z tarczą oraz dobrej klasy preparaty polerskie i pasty.
Różne powierzchnie granitowe i ich właściwości
Granit charakteryzuje się doskonałymi właściwościami technicznymi i estetycznymi. Nic więc dziwnego, że chętnie wykorzystuje się go w budownictwie do różnego rodzaju zastosowań, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Wykonuje się z niego m.in.:
- posadzki
- blaty
- parapety
- elewacje
- schody
Te wszystkie powierzchnie granitowe cechują się dużą twardością i odpornością na ścieranie. Dodatkowo faktura tego naturalnego kamienia sprawia, że zyskuje on szlachetny, elegancki wygląd. Aby podkreślić walory wizualne elementów ciętych z granitu, a także wydobyć blask jego barw - konieczne jest szlifowanie, a następnie polerowanie.
Znaczenie czyszczenia zanim wypolerujesz powierzchnie granitowe
Przed rozpoczęciem polerowania, należy dokładnie oczyścić wszystkie powierzchnie granitowe. Kolejność działań przy domowej pielęgnacji jest niezwykle istotna. W pierwszej kolejności wycieramy kurz i brud, usuwając okruchy i piasek, które mogłyby porysować kamień podczas polerowania.
Do codziennego zmywania i czyszczenia posadzek granitowych lub elementów ciętych z granitu
wystarczy użyć letniej wody z odrobiną płynu do mycia naczyń. Można też zastosować specjalne środki czyszczące dedykowane do kamienia. Po umyciu i wyschnięciu, przystępujemy do polerowania.
Jak polerować powierzchnie granitowe?
Aby samodzielnie wypolerować granit, potrzebne będą:
- Tarcza/pad z włókniny lub wełny stalowej do szlifowania
- Urządzenie do szlifowania (np. wyrzynarka, szlifierka kątowa)
- Pasta polerska lub glinka polerska o stopniowo malejącej gradacji ziaren ściernych
- Ściereczki lub pady polerskie
Na początek zaleca się użycie pasty ściernej o grubszym uziarnieniu. Ruchy szlifowania powinny przebiegać w jednym kierunku. Gdy już wyrównamy i wypolerujemy powierzchnie przy pomocy grubszej pasty lub proszku, używamy past o drobniejszej granulacji, aż do uzyskania połysku. Polerowanie wykańczamy przy pomocy mleczka polerskiego.
Pamiętajmy, że poprawne polerowanie kamienia naturalnego, takiego jak granit, wymaga doświadczenia. Zalecane jest ćwiczenie na mniejszych powierzchniach, zanim zdecydujemy się samodzielnie polerować okładziny ścienne, blaty itp.
Chroń kamień naturalny przed zabrudzeniami
Mimo dużej twardości, granit nie jest odporny na działanie niektórych substancji chemicznych. Dlatego ważne jest zabezpieczenie go specjalnymi preparatami hydrofobowymi i olejofobowymi, które odpychają wodę, olej i tłuszcz. Pozwalają one na szybkie usunięcie ewentualnych zabrudzeń powierzchni granitowych.
Regularna impregnacja kamienia naturalnego oraz natychmiastowe zmywanie plam zapobiega trwałym uszkodzeniom struktury granitu. W przeciwnym razie substancje takie jak soki owocowe, napoje, oleje mogą powodować przebarwienia posadzki czy blatów granitowych. Z tych względów warto poświęcać czas na właściwą pielęgnację tego pięknego kamienia - na wiele lat będziemy mogli cieszyć się jego eleganckim wyglądem i wytrzymałością.