Jak odgrzybić buty domowym sposobem
Częste noszenie tych samych butów może prowadzić do rozwoju grzybicy stóp oraz pleśni wewnątrz obuwia. Jest to spowodowane gromadzeniem się grzybów i bakterii na powierzchni obuwia oraz we wnętrzu butów.
Pleśń i grzybica mogą powodować swędzenie stóp, a nawet prowadzić do poważniejszych infekcji skóry i paznokci. Dlatego warto regularnie dezynfekować obuwie, aby pozbyć się bakterii i grzybów.
Domowe sposoby na dezynfekcję butów
Istnieje kilka domowych sposobów na skuteczną dezynfekcję obuwia. Pozwalają one tanio i bezpiecznie usunąć pleśń oraz zdezynfekować buty po grzybicy.
Najprostszym domowym sposobem jest użycie octu. Wystarczy namoczyć szmatkę w occie i przetrzeć nią całą powierzchnię butów - zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Kwas octowy zabija grzyby i bakterie, dzięki czemu skutecznie dezynfekuje obuwie.
Jak zdezynfekować buty po grzybicy
Aby zdezynfekować buty po przebytej już grzybicy stóp, można użyć 70-procentowego alkoholu izopropylowego. Należy nim nasączyć gazę lub wacik i przetrzeć całe wnętrze obuwia. Alkohol izopropylowy jest silnym środkiem dezynfekującym, który zabija zarówno bakterie, jak i grzyby.
Jak zdezynfekować buty: gotowe preparaty
Na rynku dostępne są również gotowe preparaty do dezynfekcji obuwia. Jednym z popularniejszych jest preparat Dezynfekcja Butów marki Salveen. Zawiera dwutlenek wodoru, dzięki któremu skutecznie zabija grzyby, bakterie i drożdżaki. Wystarczy spryskać nim całe wnętrze i zewnętrzną powierzchnię butów, odczekać do wyschnięcia i obuwie będzie zdezynfekowane.
Jak często wykonywać dezynfekcję obuwia
Aby uniknąć problemów ze stopą atletyczną i rozwojem grzybicy, warto regularnie dezynfekować obuwie - przynajmniej raz w miesiącu. W przypadku osób z grzybicą stóp lub często korzystających z tych samych butów zalecana jest cotygodniowa dezynfekcja obuwia.
Pozwala to skutecznie usunąć bakterie i grzyby, które gromadzą się na powierzchni obuwia oraz we wnętrzu butów i mogą powodować rozwój infekcji.
Jak zrobić dezynfekcję butów
Aby prawidłowo przeprowadzić dezynfekcję butów, warto zastosować się do kilku zasad:
- Przed dezynfekcją obuwie należy dokładnie wyczyścić - usunąć wszelkie zabrudzenia i kurz. Ułatwi to dotarcie środka dezynfekującego do bakterii i grzybów.
- Do dezynfekcji używać octu, alkoholu izopropylowego lub gotowego preparatu w sprayu.
- Preparatem dezynfekującym nasączyć szmatkę, gazę lub spray i przetrzeć całą powierzchnię butów - zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
- Pozostawić buty do wyschnięcia przed ponownym założeniem.
Sposoby na dezynfekcję butów
Istnieje wiele skutecznych sposobów na domową dezynfekcję butów. Oprócz popularnego octu i alkoholu izopropylowego, można użyć również wybielacza. Rozcieńczony podchloryn sodu skutecznie zabija grzyby i bakterie w obuwiu.
Innym domowym patentem jest użycie sody oczyszczonej. Wystarczy wsypać sodę do wnętrza butów, pozostawić na kilka godzin, a następnie wyszczotkować. Soda neutralizuje nieprzyjemne zapachy i pochłania nadmiar wilgoci z obuwia.
Jak usunąć pleśń z butów
Aby pozbyć się pleśni z butów, można posłużyć się kilkoma domowymi sposobami. Skuteczne będzie użycie octu - wystarczy nim przetrzeć całe wnętrze obuwia. Innym sposobem jest zastosowanie sody oczyszczonej, która wchłonie wilgoć potrzebną do rozwoju pleśni.
Można także użyć spirytusu salicylowego lub maści przeciwgrzybicznej, które mają silne właściwości przeciwbakteryjne. Dzięki regularnej dezynfekcji możesz na długo pozbyć się nieprzyjemnego problemu w postaci pleśni w butach.