Uroda

Jak wybielić buty domowym sposobem

Photo by Project 290 on Unsplash

Jeśli chcesz wyczyścić lub wybielić białe buty w domu, istnieje kilka sprawdzonych metod, które warto wypróbować. W tym artykule przedstawiam 7 domowych sposobów na to, jak w łatwy sposób przywrócić świetność Twojemu obuwiu.

Metoda 1: Jak wyczyścić białe buty? - domowe sposoby

Aby wyczyścić białe trampki, sneakersy lub inne białe obuwie, możesz użyć zwykłej pasty do zębów. Nałóż trochę pasty na powierzchnię butów, a następnie delikatnie wcieraj ją za pomocą starej szczoteczki do zębów. Pasta doskonale usunie brud i żółte plamy. Po wyczyszczeniu obuwia dokładnie spłucz je czystą wodą.

Metoda 2: Czy da się uratować białe buty, które zżółkły?

Jeśli Twoje ulubione białe buty zżółkły z upływem czasu, nie martw się! Wystarczy zanurzyć je na 1-2 godziny w misce z zimną wodą z dodatkiem sody oczyszczonej. Proporcje to około 4 łyżki sody na litr wody. Soda oczyszczona skutecznie usunie żółte przebarwienia.

Metoda 3: Jak wybielić białe buty - 7 domowych sposobów

Oprócz sody oczyszczonej, do wybielania białych butów świetnie nadaje się także:

  • sok z cytryny lub inne kwasy owocowe,
  • nadtlenek wodoru rozcieńczony wodą,
  • mleko - zanurz buty na kilka godzin,
  • ocet jabłkowy - zmieniając wodę kilka razy,
  • proszek do prania - rozpuść go w ciepłej wodzie,
  • pianka do golenia - wcieraj za pomocą szczoteczki,
  • pasta do mycia naczyń - wcieraj i spłukuj.

Wszystkie te domowe sposoby skutecznie usuną brud i przywrócą śnieżną biel Twojemu obuwiu.

Metoda 4: Czym myć białe trampki i inne obuwie sportowe

Białe trampki i sneakersy często się brudzą, więc warto regularnie je czyścić. Do mycia białych trampek idealnie nadaje się pasta do zębów, sok z cytryny lub pianka do golenia. Za pomocą starej szczoteczki delikatnie wcieraj wybrany środek w powierzchnię obuwia, a następnie dokładnie spłucz je wodą.

Metoda 5: Czym czyścić białe buty ze skóry?

W przypadku białych skórzanych butów należy uważać, żeby ich nie uszkodzić. Do czyszczenia białych skórzanych butów optymalnym rozwiązaniem będzie użycie specjalnych środków do czyszczenia skóry lub mleczka. Za pomocą miękkiej ściereczki delikatnie wcieraj preparat w powierzchnię butów, aż do usunięcia zabrudzeń.

Metoda 6: Jak wybielić sznurówki?

Aby wybielić brudne sznurówki w białych butach, zanurz je na kilka godzin w mleku lub roztworze sody oczyszczonej z wodą. Możesz także posmarować szczoteczkę do zębów pastą i delikatnie pocierać nią sznurówki. Pamiętaj o dokładnym wypłukaniu.

Metoda 7: Jak prać białe buty, aby ich nie uszkodzić?

Jeśli chcesz uprać swoje białe buty, zrób to w pralce w niskiej temperaturze z dodatkiem delikatnego proszku do prania. Użyj specjalnych wkładek do butów, aby zachować ich kształt podczas prania. Pamiętaj także o rozsznurowaniu obuwia i zapięciu rzepów. Nie mając odpowiednich akcesoriów, zrezygnuj z prania białych butów w pralce.