Uroda

Jak wyczyścić białe buty domowym sposobem

Photo by Hanne Van Oeckel on Unsplash

Białe buty, zarówno te ze skóry, jak i sneakersy czy trampki, wymagają regularnego czyszczenia, aby zachować ich pierwotny wygląd i świeżość. Pytanie "jak wyczyścić białe buty" pojawia się więc często wśród ich posiadaczy. Na szczęście, istnieje wiele sposobów na domowe czyszczenie białego obuwia.

Naturalne sposoby na to, jak wyczyścić białe buty

Do naturalnych i przyjaznych dla środowiska metod należy zaliczyć czyszczenie białych butów za pomocą sody oczyszczonej. Wystarczy zmieszać sodę z niewielką ilością wody, aby uzyskać pastę, którą należy wetrzeć w zabrudzenia na powierzchni butów. Soda działa jak łagodny środek ścierający. Można również przygotować mieszankę sody, octu i wody i przetrzeć nią buty za pomocą miękkiej szczotki. Po kilku minutach działania, białe buty trzeba dokładnie spłukać czystą wodą i poczekać, aż wyschną. Innym domowym sposobem jest użycie starej szczoteczki do zębów i pasty do zębów do lekkiego wyszorowania powierzchni obuwia.

Jak wyczyścić białe buty przy użyciu domowych detergentów?

Oprócz naturalnych metod, można posłużyć się także domowymi detergentami jak płyn do mycia naczyń, proszek do prania lub szare mydło. W każdym przypadku produkt trzeba rozcieńczyć z niewielką ilością letniej wody. Następnie za pomocą miękkiej szczoteczki lub gąbki, delikatnie przecierać powierzchnię białych butów lub sneakersów, unikając mocnego pocierania. Po wyczyszczeniu, buty dokładnie spłukać i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Detergenty usuną brud i przywrócą białym trampkom świeżość.

Czyszczenie białych butów w pralce — czy to dobry pomysł?

Pralka to skuteczne narzędzie do czyszczenia białych butów, jednak nie każdy model nadaje się do tego rodzaju pracy. Przede wszystkim nie należy prać sneakersów czy butów ze skóry wraz z odzieżą, ponieważ mogą one pozostawić trudne do usunięcia zabrudzenia. Jeśli pralka jest odpowiednia, buty warto wyprać w specjalnej siatce i umieścić je na najniższych obrotach bębna. Dobrym pomysłem jest także dodanie drobnych ręczników, które będą chroniły but przed uderzeniami. Następnie wybrać delikatny program dla tkanin delikatnych. Czyszczenie białych butów w pralce przywróci im świeżość i pozbędzie się głębszych zabrudzeń.

Jak wybielić białe buty ze skóry?

W przypadku skórzanych butów można je poddać domowemu wybielaniu. Należy przygotować mieszankę ze szczypty sody oczyszczonej i wody utlenionej (proporcje 1 do 2) i wcierać ją w białą skórę przy pomocy miękkiej szczotki. Taką pastę pozostawić na powierzchni na około 10 minut. Następnie dokładnie spłukać obuwie czystą wodą i wysuszyć. Procedurę powtórzyć w zależności od stopnia wyblaknięcia białych skórzanych butów. Soda w połączeniu z wodą utlenioną usuną żółte przebarwienia i przywrócą czystą biel.

Czym czyścić białą skórę butów, kiedy zżółkną?

Do czyszczenia białej skóry butów, które uległy postępującemu żółknięciu, z powodzeniem można zastosować pastę z cytryny. Wystarczy wycisnąć sok z połówki cytryny, wymieszać z sodą (2 łyżeczki) i delikatnie wetrzeć w żółte zabrudzenia na białej skórze. Pasta cytrynowo-sodowa usunie uporczywe przebarwienia, pozostawiając białą skórę obuwia czystą.

Czym wyczyścić białe buty ze skóry?

Białe skórzane buty najlepiej czyścić specjalnymi preparatami do czyszczenia skóry. Można kupić je w sklepach odzieżowych lub obuwniczych. Przed użyciem czyszcącego płynu do skóry, buty należy dokładnie oczyścić miękką szczoteczką, aby usunąć luźny brud i kurz. Następnie preparatem delikatnie przecierać powierzchnię białej skóry, a po kilku minutach działania - wytrzeć miękką ściereczką. Specjalne detergenty skutecznie usuwają zabrudzenia i tłuste plamy ze skórzanego obuwia.

Jak odnowić białe skórzane buty?

Aby gruntownie odświeżyć białe skórzane buty, które straciły swój pierwotny wygląd, można użyć pasty z mąki ziemniaczanej. Wystarczy dodać dwie łyżki mąki do niewielkiej ilości wody i dokładnie wymieszać, uzyskując gęstą pastę. Następnie trzeba nią nasączyć miękką bawełnianą ściereczkę i delikatnie przetrzeć nią całą powierzchnię białej skóry. Mąka ziemniaczana świetnie wchłania brud, pozostawiając buty czyste i lśniące. To stary, domowy sposób, jak odnowić białe skórzane buty.

Jak czyścić białe skórzane buty w środku?

Aby oczyścić wnętrze białych skórzanych butów ze złuszczeń i nieprzyjemnych zapachów, można posłużyć się proszkiem do pieczenia. Wystarczy wsypać łyżeczkę proszku, zamknąć but i potrząsać nim, aby proszek rozprowadził się we wnętrzu obuwia. Następnie proszek wysypać, a buty wywietrzyć. Proszek do pieczenia ma silne właściwości higroskopijne i absorbujące, co ułatwia pozbycie się wilgoci, drobnoustrojów i brzydkich zapachów wewnątrz białych butów.

Jak widać, czyszczenie białych butów ze skóry czy sneakersów w domu jest naprawdę proste. Wystarczy trochę domowych składników i dobra technika, aby przywrócić obuwiu atrakcyjny, biały wygląd oraz przedłużyć jego żywotność.