Jak odnowić fugi domowym sposobem
Jak odnowić spoiny - czyli fugi występujące pomiędzy płytkami na ścianach czy podłodze to bardzo ważne zadanie, które warto regularnie powtarzać. Zabrudzone fug, następnie spoiny tworzą nieprzyjemny wygląd każdej łazienki i kuchni. Ponadto mogą stanowić siedlisko groźnych bakterii i grzybów. Dlatego powinniśmy wiedzieć jak skutecznie je czyścić i konserwować, by zadbać o czystość i estetykę naszego domu.
W dzisiejszym artykule dowiesz się jak domowymi sposobami, czym i za pomocą jakich narzędzi można w prosty i tani sposób odnowić fugi. Wystarczy kilka prostych składników z naszej kuchni by przywrócić im dawny blask! Zapraszam do lektury!
Czym czyścić fugi w łazience - Poznaj top 5 sposobów!
Fugi czyli wąskie spoiny wykonane z zapraw fugowych występujące między płytkami ceramicznymi są narażone na ciągłe zabrudzenia. Szczególnie w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia, w których panuje duża wilgotność powietrza.
Co więcej, fugi są bardzo podatne na działanie pleśni i grzybów. Dlatego powinniśmy je regularnie czyścić. Jakich środków użyć by pozbyć się z nich brzydkich plam i zabrudzeń?
Oto 5 najskuteczniejszych sposobów na oczyszczenie zabrudzonych fug w łazience:
- Woda utleniona - należy nanieść bezpośrednio na fugi za pomocą czystego pędzla, odczekać 5-10 minut, a następnie zmyć letnią wodą.
- Ocet - wymieszaj go z wodą w proporcjach 1:1 i za pomocą gąbki przetrzyj fugi. Pozostaw na 10 minut, po czym spłucz.
- Soda oczyszczona - wsyp na wilgotną gąbkę do mycia i przetrzyj nią fugi. Pozostaw na 5 minut i zmyj ciepłą wodą.
- Cytryna - wyciśnij sok z połówki cytryny do miski, dodaj odrobinę soli i wody. Za pomocą miękkiej szczoteczki przetrzyj fugi. Pozostaw na kwadrans i spłucz.
- Pasta do zębów - nałóż niewielką ilość pasty na stare szczoteczki i pocieraj nimi spoiny. Pasta doskonale usuwa osady i przebarwienia. Zmyj po 5 minutach.
Prawidłowe czyszczenie fug w łazience
Chcąc przeprowadzić pełne czyszczenie fug, następnie spoin w łazience powinniśmy wykonać kilka kroków. Oczyść najpierw powierzchnię za pomocą odkurzacza lub miękkiej szczotki. Następnie nanieś wybrany preparat i pozostaw na kilka minut. Teraz przetrzyj fugi miękką szczoteczką dociskając, aby produkt wniknął w głąb spoin. Na koniec dokładnie spłucz powierzchnię chłodną lub letnią wodą - zbyt gorąca woda może zniszczyć spoiny.
Warto pamiętać, aby przy czyszczeniu fug nie używać twardych i szorstkich gąbek, które mogą porysować płytki i uszkodzić delikatne spoiny. Nie polewać także powierzchni gorącą wodą pod ciśnieniem, gdyż może to spowodować odspojenie się fugi od podłoża.
Czyszczenie fug w łazience warto powtarzać co 2-3 miesiące, w zależności od intensywności użytkowania pomieszczenia. Regularnie pielęgnowane spoiny będę znacznie dłużej zachowywały estetyczny wygląd.
Jak zapobiegać zanieczyszczeniu fug?
Chcąc zapobiec gromadzeniu się brudu i powstawaniu plam na fugach warto stosować się do kilku zasad. Przede wszystkim należy regularnie osuszać mokre elementy armatury jak brodzik, kabinę prysznicową czy umywalkę. Dzięki temu wilgoć oraz osadzające się zanieczyszczenia nie będą ściekać po ścianach.
Ponadto zaleca się montować w łazience wentylator wyciągowy, który zmniejszy poziom wilgoci w pomieszczeniu. Warto też raz na jakiś czas zamykać drzwi do łazienki podczas kąpieli, aby para wodna nie przedostawała się do innych części domu.
Bardzo ważne jest także regularne czyszczenie całej łazienki detergentami - zarówno glazury jak i fug. Dzięki temu można zapobiec gromadzeniu się osadów mydlanych i wodorotlenku wapnia, które mogą psuć wygląd spoin.
Jak wyczyścić białe fugi?
Białe fugi z biegiem czasu żółkną i szarzeją, tracąc swój pierwotny kolor. Jak zatem przywrócić im biel? Oto kilka sposobów:
Najprościej będzie użyć pasty do zębów - nanieś ją na starą szczoteczkę i przecieraj fugi. Pozostaw pasta na 5-10 minut, a następnie zmyj. Pasta skutecznie usunie żółte przebarwienia.
Możesz także sięgnąć po sodę oczyszczoną - zmieszaj ją z wodą do konsystencji gęstej pasty, nanieś na fugi i po 10 minut zmyj. Dodatkowo posyp spoiny solą i ponownie potrzyj - sól wybieli i zmatowi fugi.
Świetnie zadziała także woda utleniona rozcieńczona z wodą w proporcji 1:1. Spryskaj nią fugi i pozostaw aż do momentu ustania reakcji chemicznej. Na koniec spłucz.