Zdrowie

Jak usunąć kamień nazębny u psa domowym sposobem

Photo by Andriyko Podilnyk on Unsplash

kamień nazębny u psa to powszechny problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak utrata zębów czy stan zapalny dziąseł. Dlatego warto zadbać o higienę jamy ustnej czworonoga i regularnie kontrolować stan jego zębów i dziąseł. W przypadku zauważenia kamienia nazębnego u psa, możesz spróbować usunąć go w domu, zanim problem się pogłębi.

Sposoby na kamień nazębny u psa

Istnieje kilka sposobów na pozbycie się kamienia nazębnego u psa. Można zastosować specjalne pasty czyszczące i szczoteczki do zębów przeznaczone dla psów. Pomocne mogą być też naturalne domowe sposoby, takie jak podawanie psu surowych kości do gryzienia, marchewek czy jabłek - zmiękczą one osad i ułatwią jego usunięcie.

Kamień nazębny u psa – jakie są jego skutki?

Brak reakcji na kamień nazębny u psa może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Osadzająca się i twardniejąca płytka nazębna może powodować stany zapalne dziąseł, a nawet paradontozę. Prowadzi też do nieświeżego oddechu psa i osłabienia psich zębów. W skrajnych przypadkach, przy braku leczenia może dojść nawet do całkowitej utraty zębów przez czworonoga.

Kamień nazębny u psa – sposoby, jak go usunąć

Aby pozbyć się u psa kamienia nazębnego, należy przede wszystkim regularnie czyścić jego zęby pastą i szczoteczką przeznaczoną specjalnie dla psów. Można też zastosować preparaty enzymatyczne rozpuszczające osad cynkowy. Bardzo ważne jest, aby conajmniej raz w roku zabrać psa do weterynarza na kontrolę stanu jego uzębienia.

Jak powstaje kamień nazębny u psów?

Kamień nazębny, inaczej nazywany płytką nazębną, powstaje w wyniku odkładania się złogów z resztek pokarmowych i śliny na powierzchni zębów, a także w ich zagłębieniach. Do jego powstania przyczynia się przede wszystkim zła higiena jamy ustnej, ale również predyspozycje genetyczne czy rodzaj karmy. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie zębów psom.

Kamień nazębny u psa – domowe sposoby

Istnieje wiele domowych sposobów na kamień nazębny u psa. Możemy podawać psu surowe marchewki, jabłka czy kości do ogrzania - miękkie włókna i delikatne gryzienie pomogą zmiękczyć i ścierać osad. Stosuj specjalną pastę enzymatyczną do zębów albo preparat z olejkami eterycznymi. Pamiętaj też o regularnym czyszczeniu zębów psa miękką szczoteczką.

Usuwanie kamienia nazębnego u psa – w domu czy u specjalisty?

Choć domowe sposoby mogą przynieść pewną ulgę, to usuwanie złogów kamienia nazębnego lepiej zostawić profesjonaliście. Weterynarz znieczuli psa, dokładnie oczyści zęby z osadu i sprawdzi, czy nie ma innych niepokojących objawów w jamie ustnej. Domowe kuracje mogą być niewystarczające lub stanowić dodatkowe ryzyko dla zdrowia czworonoga. Dlatego wizyta u lekarza to najskuteczniejsze rozwiązanie.

Jak zapobiegać osadzaniu się kamienia nazębnego?

Aby zapobiec gromadzeniu się kamienia nazębnego, przede wszystkim pamiętaj o regularnej higienie jamy ustnej psa. Kilka razy w tygodniu wyczyść mu zęby pastą i szczoteczką do psich zębów. Podawaj twarde karmki, które pomogą usuwać osad. Raz na pół roku zabieraj czworonoga do weterynarza na przegląd stanu jego uzębienia.

Kamień nazębny u psa – naturalne sposoby usuwania

Istnieje wiele naturalnych produktów, które mogą wspomóc walkę z kamieniem nazębnym u psa. Warto stosować olej kokosowy do płukania pyska czy olejek miętowy bądź goździkowy, które rozpuszczają osad. Podawaj psu na zmianę surowe marchewki, jabłka i kości, które mechanicznie usuwają złogi. Pamiętaj jednak, że i tak niezbędna może być profesjonalna konsultacja weterynaryjna i oczyszczenie zębów przez specjalistę.