Porady

Jak wyczyścić klawiaturę domowym sposobem

Photo by Sergi Kabrera on Unsplash

Nasze klawiatury komputerowe, zarówno w laptopie jak i klawiatury zewnętrzne, to jedne z najbardziej zanieczyszczonych elementów naszego sprzętu. Każdego dnia dotykamy klawiatury brudnymi rękami, rozsypujemy przy niej okruszki i rozlewamy napoje. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie czyścić klawiaturę. Warto wiedzieć jak wyczyścić klawiaturę w laptopie oraz klawiatury zewnętrzne, aby utrzymać je w czystości.

Kilka sposobów na wyczyszczenie klawiatury

Są różne sposoby na czyszczenie klawiatury. Ich skuteczność zależy od rodzaju oraz stopnia zabrudzenia naszego sprzętu. Oto kilka przydatnych sposobów.

Dlaczego klawiatura komputerowa się brudzi?

Przyczyn zabrudzenia naszych klawiatur może być wiele. Zwykle największy bałagan spowodowany jest okruszkami oraz kurzem, który osadza się między klawiszami. Niestety, często też rozlewamy przy klawiaturze napoje, które pozostawiają lepkie plamy. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie klawiatury.

Jak wyczyścić klawiaturę zewnętrzną?

Klawiatury zewnętrzne są łatwiejsze do czyszczenia niż te znajdujące się w laptopie. W ich przypadku, wystarczy delikatnie potrząsnąć urządzeniem, aby usunąć większość zanieczyszczeń znajdujących się między klawiszami. Można również użyć sprężonego powietrza w sprayu, aby wypchnąć kurz oraz okruszki.

Jak wyczyścić klawiaturę?

Aby skutecznie wyczyścić klawiaturę warto przygotować następujące przyrządy:

  • pędzelki lub patyczki kosmetyczne
  • sprężone powietrze w sprayu
  • ściereczki nasączone alkoholem

Najpierw należy usunąć większe zabrudzenia. Pomogą w tym pędzelki, którymi delikatnie wyczeszemy klawisze. Następnie używamy sprężonego powietrza, aby usunąć kurz i drobne okruchy. Jeżeli na klawiaturze znajdują się plamy, delikatnie ścieramy je ściereczką zwilżoną alkoholem.

Jak oczyścić klawiaturę?

Oczywiście, najlepiej regularnie czyścić klawiaturę, jednak czasem trzeba ją znacznie gruntowniej wyczyścić z uporczywych zabrudzeń. W takim przypadku, warto zastosować mocniejsze środki.

Można użyć sprayu do mycia ekranów komputerowych, który skutecznie usuwa brud oraz chroni przed zarysowaniami. Przy głębokim czyszczeniu dobrze też wyciągnąć klawisze, aby dotrzeć do wszystkich miejsc pod nimi. Po zastosowaniu środków czyszczących zawsze trzeba spłukać klawiaturę czystą wodą i dokładnie osuszyć.

Czy każdą klawiaturę można wyczyścić?

Zdecydowana większość klawiatur nadaje się zarówno do lekkiego bieżącego czyszczenia, jak i okazjonalnego gruntownego odświeżenia. Wyjątkiem mogą być bardzo stare modele klawiatury z elementami wykonanymi z drewna lub płyty. Te muszą być czyszczone bardzo delikatnie.

Co jest potrzebne do wyczyszczenia klawiatury?

Do wyczyszczenia klawiatury potrzebne będą podstawowe środki oraz przyrządy. Z pewnością sprawdzą się:

  • ściereczki z mikrofibry
  • pędzelki lub patyczki kosmetyczne
  • sprężone powietrze
  • ewentualnie specjalne spraye lub chusteczki do czyszczenia sprzętu elektronicznego

Zestaw takich przyrządów pozwoli na dokładne umycie klawiatury oraz usunięcie wszystkich zanieczyszczeń.

Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie?

Klawiatury w laptopie są nieco trudniejsze do czyszczenia. Ponieważ ich konstrukcja jest bardziej złożona, ciężej dotrzeć do każdego zakamarka. Jednak odpowiednia technika pozwoli skutecznie zadbać o czystość.

Najpierw należy wyłączyć laptopa. Następnie odwrócić go do góry nogami i delikatnie potrząsać, aby grawitacja pomogła usunąć luźne zabrudzenia. Kolejny krok, to użycie sprężonego powietrza, aby wypchnąć pozostały kurz spomiędzy klawiszy. Ewentualne plamy zmywamy małą ilością wody lub alkoholu na miękkiej ściereczce. Na koniec warto przetrzeć całość suchą szmatką.

Utrzymanie klawiatury komputerowej w czystości nie jest trudne. Wystarczy poznać dobre techniki czyszczenia klawiatury oraz mieć pod ręką podstawowy zestaw środków i narzędzi. Regularnie poświęcając kilka minut na wyczyszczenie klawiatury możemy cieszyć się zawsze czystym sprzętem.

Przeczytaj również

Bindowanie domowym sposobem