Uroda

Jak odnowić kierownicę skórzaną domowym sposobem

Photo by Sean DuBois on Unsplash

Kierownica to jeden z najczęściej dotykanych elementów samochodu. Nic więc dziwnego, że skóra, z której wykonana jest skórzana kierownica, ulega zużyciu. Kiedy zauważymy, że nasza kierownica traci blask, warto zadbać o jej renowację. Skóra to materiał, który przy odpowiedniej pielęgnacji może odzyskać dawny wygląd. Skórzana kierownica klei się do rąk? Coraz częściej sięgamy po domowe sposoby, aby przywrócić jej blask.

Kiedy zdecydować się na odnowienie skórzanej kierownicy?

Jeśli zauważymy, że nasza kierownica blaknie, traci kolor, staje się szorstka lub zaczyna się odkształcać, należy rozważyć jej renowację. Im szybciej zdecydujemy się na zabiegi pielęgnacyjne, tym łatwiej przywrócimy skórze dawny blask.

Pękająca, stwardniała lub klejąca się kierownica nie tylko psuje wrażenia z jazdy. Może także świadczyć o postępującej degradacji materiału. Dlatego warto regularnie sprawdzać stan kierownicy i decydować się na renowację skóry nim uszkodzenia staną się zbyt duże.

Domowe sposoby na odnowienie kierownicy ze skóry

Zamiast kosztownej wizyty w warsztacie tapicerskim, możemy sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby. Dzięki nim przy niewielkim nakładzie pracy i środków przywrócimy kierownicy skórzanej dawny blask.

Skórzaną kierownicę warto przecierać raz w tygodniu wilgotną ściereczką zwilżoną letnią wodą. Dzięki temu usuniemy zabrudzenia i kurz, które mogą powodować niszczenie skóry. Raz na jakiś czas dobrze też zastosować specjalne środki do czyszczenia i pielęgnacji skóry.

Jakie preparaty do odnowienia skórzanej kierownicy?

Do odświeżania kierownicy ze skóry świetnie nadają się naturalne oleje i woski. Poszukujmy preparatów z dodatkiem oleju lnianego, ricynowego lub słonecznikowego. Możemy także sięgnąć po naturalny wosk pszczeli lub woski silikonowe. Te związki doskonale nawilżą skórę, zabezpieczą ją przed pękaniem i zmiękczeniem oraz przywrócą jej elastyczność.

Trzy sposoby na odświeżenie kierownicy

Oto trzy sprawdzone metody odnowienia wyglądu kierownicy wykonanej ze skóry:

  1. Zmieszaj łyżeczkę oleju lnianego z łyżką soku z cytryny. Wetrzyj ten preparat w skórę okrężnymi ruchami. Pozostaw do wchłonięcia na kilka godzin, a następnie wytrzyj miękką ściereczką.
  2. Wymieszaj odrobinę wosku pszczelego z kilkoma kroplami olejku migdałowego. Wetrzyj miksturę w skórę i pozostaw do wyschnięcia. Wypoleruj miękką szmatką.
  3. Zastosuj gotowy preparat do pielęgnacji skóry samochodowej, postępując zgodnie z zaleceniami producenta.

Dlaczego kierownica się niszczy?

Kierownica w samochodzie narażona jest na codzienne użytkowanie, tarcie, zabrudzenia i promieniowanie UV. Te czynniki powodują stopniowe niszczenie skórzanej tapicerki. Dlatego tak ważne jest systematyczne czyszczenie i odświeżanie kierownicy odpowiednimi kosmetykami samochodowymi.

Kierownica skórzana klei się do rąk? Mamy na to rozwiązanie...

Jeśli nasza kierownica zaczyna "lepć" do rąk, należy jak najszybciej zareagować. Świadczy to o tym, że skóra traci wilgoć i elastyczność. Sięgajmy zatem po preparaty nawilżające z olejami roślinnymi. One przywrócą skórze miękkość i uchronią ją przed dalszym niszczeniem.

Czy można odświeżyć kolor kierownicy bez jej wymiany?

Czasami, oprócz samego stanu skóry, problemem bywa też wyblakły kolor kierownicy. Na szczęście, bez konieczności kosztownej wymiany całego zestawu kierownicy, możemy poprawić jej wygląd. W tym celu warto sięgnąć po specjalne barwniki do renowacji tapicerki samochodowej. Dzięki takim środkom przywrócimy pierwotną barwę, kryjąc przy tym drobne rysy i zadrapania.

Jak pielęgnować kierownicę skórzaną w samochodzie?

Podstawą pielęgnacji kierownicy skórzanej jest jej regularne czyszczenie oraz stosowanie preparatów nawilżających i konserwujących. Warto sięgać po gotowe zestawy do czyszczenia i renowacji skórzanej tapicerki samochodowej. Należy także chronić kierownicę przed promieniami UV, stosując specjalny płyn o właściwościach anty-UV.