Auto

Jak wyczyścić kokpit w samochodzie domowym sposobem

Photo by J Z on Unsplash

Czysty i lśniący kokpit w Twoim samochodzie to nie tylko kwestia estetyki - regularne czyszczenie deski rozdzielczej i innych elementów we wnętrzu auta pomoże utrzymać je w dobrym stanie technicznym. Kopia, kurz i inne zabrudzenia mogą bowiem doprowadzić do przedwczesnego zużycia i pękania elementów z tworzyw sztucznych. Na szczęście, nie trzeba od razu inwestować w specjalne preparaty do czyszczenia samochodów - wyczyścisz kokpit w swoim aucie również domowymi sposobami.

Jak czyścić i pielęgnować kokpit w samochodzie?

Regularne czyszczenie deski rozdzielczej, a także innych elementów kokpitu w samochodzie, takich jak radia, klimatyzacja oraz osłony na zegarach i wskaźnikach, jest kluczowe dla utrzymania ich w dobrym stanie. Zabrudzenia mogą powodować nieprzyjemny zapach we wnętrzu auta, a także doprowadzać do przyspieszonego zużycia i pękania elementów wykonanych z tworzyw sztucznych. Dlatego warto regularnie poświęcać czas na czyszczenie deski rozdzielczej oraz innych fragmentów kokpitu w Twoim samochodzie.

Jak wyczyścić kokpit w samochodzie domowym sposobem?

Aby domowym sposobem wyczyścić kokpit w samochodzie możesz użyć:

 • delikatnej ściereczki z mikrofibry zwilżonej letnią wodą,
 • odkurzacza samochodowego z miękką nasadką,
 • chusteczek nasączonych specjalnym preparatem do czyszczenia plastików.

Należy unikać używania twardych środków, które mogą porysować lub podrapać delikatne elementy z tworzyw sztucznych. Bezwzględnie nie należy stosować rozpuszczalników, benzyny, acetonu i innych żrących preparatów.

Dedykowane środki do czyszczenia deski rozdzielczej

Na rynku dostępne są gotowe preparaty przeznaczone specjalnie do czyszczenia i pielęgnacji elementów z tworzyw sztucznych w samochodzie. Mają neutralne PH, dzięki czemu nie powodują odbarwień ani przyspieszonego starzenia materiałów. Posiadają także dodatki pielęgnujące i antystatyczne, zapobiegające ponownemu osadzaniu się kurzu. Dedykowane preparaty do czyszczenia kokpitu samochodu kupisz w sklepach motoryzacyjnych lub hipermarketach.

Sposoby na czyszczenie kokpitu w samochodzie

Oto kilka sprawdzonych sposobów, za pomocą których wyczyścisz kokpit w swoim samochodzie domowymi metodami:

 • Ściereczka zwilżona letnią wodą - zmocz delikatną ściereczkę z mikrowłókna i wytrzyj nią deskę rozdzielczą oraz inne elementy.
 • Odkurzacz - dokładnie odkurz deskę rozdzielczą, radia oraz elementy na tunelu środkowym, używając miękkiej końcówki.
 • Spray z wodą - możesz rozpylić na powierzchni kokpitu wodę z dodatkiem kilku kropli płynu do naczyń i wytrzeć do sucha ściereczką.
 • Cytryna - przetrzyj plastikową powierzchnię połówką cytryny - zadziała jak naturalny preparat czyszczący.

Czym czyścić plastiki w samochodzie? Domowe sposoby

Elementy wykonane z tworzyw sztucznych w twoim aucie, takie jak deska rozdzielcza, zderzaki, lusterka czy klamki, również wymagają systematycznego czyszczenia. Oto sprawdzone domowe sposoby:

 • Delikatna ściereczka z mikrofibry zwilżona wodą z odrobiną płynu do naczyń.
 • Chusteczki nawilżane do czyszczenia ekranów i okularów.
 • Mieszanka octu i oleju lnianego (1:1) rozpylana przy pomocy butelki z atomizerem i wytrzyj do sucha.
 • Odkurzacz samochodowy z miękką końcówką.

Regularne czyszczenie plastików w Twoim aucie pomoże utrzymać je w dobrym stanie technicznym na dłużej i poprawi estetykę wnętrza samochodu.