Porady

Jak wyczyścić komin domowym sposobem

Photo by Sandra Grünewald on Unsplash

Czyszczenie komina to ważny element dbania o bezpieczeństwo oraz sprawność systemu grzewczego w domu. Warto regularnie wyczyścić komin, aby zapewnić lepszą pracę kotła, zmniejszyć ryzyko pożaru oraz poprawić ciąg powietrza w przewodach kominowych.

Czyszczenie komina – jak wyczyścić komin samodzielnie?

Czyszczenie komina możemy wykonać samodzielnie, bez konieczności wzywania kominiarza. Do czyszczenia przewodu kominowego potrzebna jest specjalna szczotka kominiarska, dzięki której usuniemy osadzoną w kominie sadzę, smołę oraz inne zanieczyszczenia powstałe w wyniku spalania.

Szczotkowanie komina, zwane też czyszczeniem mechanicznego, pozwala skutecznie wyczyścić ściany przewodu na całej jego długości. Warto wykonać je raz w roku przed sezonem grzewczym lub dwa razy w roku w przypadku komina o dużym stopniu zanieczyszczenia.

Dlaczego regularne czyszczenie komina jest takie ważne?

Regularne czyszczenie komina zapewnia lepszą pracę kotła, zmniejsza ryzyko pożaru oraz poprawia ciąg powietrza w przewodach kominowych. Usunięcie osadów sadzy i smoły zwiększa wydajność systemu grzewczego, zapewniając lepsze spalanie paliwa.

Dodatkowo, czyszcząc komin przed sezonem grzewczym możemy w porę wykryć ewentualne uszkodzenia lub pęknięcia, co pozwoli uniknąć kosztownych awarii w trakcie użytkowania.

Kiedy i jak często czyścić komin?

Komin powinniśmy czyścić przynajmniej raz w roku – najlepiej przed sezonem grzewczym. Warto jednak pamiętać, że w zależności od intensywności eksploatacji pieca oraz rodzaju paliwa, czyszczenie może być potrzebne częściej.

Przykładowo, w domach gdzie palimy drewnem lub węglem, zalecane jest czyszczenie co najmniej dwa razy w roku – przed oraz w trakcie sezonu grzewczego.

Czyszczenie komina – samodzielnie, czy z pomocą fachowca?

Czyszczenie komina możemy wykonać samodzielnie od dołu, bez konieczności wzywania kominiarza i wchodzenia na dach. Jednak w niektórych przypadkach lepiej zdać się na fachową pomoc.

Kominiarza warto wezwać m.in. gdy:

  • mamy wątpliwości co do stanu technicznego komina,
  • ostatni przegląd był wykonany dawno temu,
  • zauważyliśmy ubytki w kominie, pęknięcia lub nieszczelności.

Fachowiec oceni stan komina, a w razie potrzeby go udrożni lub naprawi.

Jak wyczyścić komin? Szczotką kominiarską!

Podstawowym narzędziem do samodzielnego czyszczenia komina jest szczotka kominiarska. Aby wyczyścić komin od dołu, należy:

  1. Zdjąć dolną część komina, aby uzyskać dostęp do przewodu.
  2. Włożyć szczotkę do środka i przesuwać nią energicznie w górę i w dół, drapiąc nią o ścianki komina.
  3. Powtarzać czynność, aż szczotka zacznie wychodzić czysta.
  4. Usunąć wydrapaną sadzę i inne zabrudzenia z dołu komina.
  5. Założyć dolną część komina z powrotem.

Czyszczenie komina obierkami

Komin możemy także wyczyścić za pomocą obierków z cebuli, czosnku lub ziemniaków. Obierki przyklejają do siebie nagromadzoną w kominie sadzę, ułatwiając jej usunięcie.

Aby wyczyścić w ten sposób komin, należy umieścić obierki na dnie komina, a następnie podpalić je. Podczas spalania, obierki będą się wspinać do góry, docierając do trudno dostępnych miejsc i wyczyszczą komin dzięki dużej ilości wydzielanego dymu.

Jak wyczyścić komin bez wchodzenia na dach?

Istnieją gotowe, chemiczne środki przeznaczone do czyszczenia komina, dzięki którym można wyczyścić komin od dołu, bez konieczności wchodzenia na dach.

Wystarczy wsypać specjalny proszek lub piankę do czyszczenia komina do otworu od spodu komina, a następnie podpalić. Środek będzie się stopniowo wypalał, docierając na szczyt komina i skutecznie go czyszcząc.

Proszek do czyszczenia komina

Proszek do czyszczenia komina to środek chemiczny w postaci granulatu, sprzedawany w większości sklepów z artykułami gospodarstwa domowego.

Aby wyczyścić komin od dołu, wystarczy wsypać zawartość opakowania do otworu komina, podpalić i zamknąć. Wypalający się proszek będzie powoli wspinał się do góry, docierając do samej góry i skutecznie czyszcząc ściany komina.

Zaletą tego rozwiązania jest prostota wykonania oraz brak konieczności wchodzenia na dach w celu wyczyszczenia komina. Jest to więc wygodny i bezpieczny sposób na samodzielne uporanie się z nagromadzoną w przewodzie kominowym sadzą i smołą.

Przeczytaj również

Bindowanie domowym sposobem