Lifestyle

Jak wyczyścić psu uszy domowym sposobem

Photo by Pauline Loroy on Unsplash

Uszy są neizywkle intensywnie używane przez psy, które kontrolują je siłą swoich mięśni, mogą podnosić się, opadać i obracać w różne strony. Dzięki temu psie uszy mogą podążać za źródłem dźwięku i doskonale je sprecyzować, oczywiście tylko wówczas, gdy są zdrowe i zadbane. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie uszu psa, które można wykonywać samodzielnie w domu lub skorzystać z pomocy lekarza weterynarii.

Jak często czyścić uszy psa?

Konieczność umycia uszu zwierzaka zależy od rasy, wieku i aktywności. Niektóre psy mogą wymagać częstszego czyszczenia uszu niż inne. Generalnie zaleca się regularną kontrolę stanu uszu psa co 2-4 tygodnie i wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych w razie potrzeby. Należy jednak pamiętać, że nadmierne czyszczenie może być szkodliwe i prowadzić do podrażnień lub zapalenia ucha.

Jakie rasy psów mają najbardziej wymagające uszy?

Niektóre rasy psów ze względu na budowę anatomiczną ucha są bardziej narażone na gromadzenie się zanieczyszczeń w przewodzie słuchowym i błonie bębenkowej. Do tych ras należą między innymi:

 • Bokser
 • Cocker Spaniel
 • Seter
 • Owczarek Niemiecki
 • Buldog

Ponadto psy z długą sierścią wokół uszu również wymagają częstszego czyszczenia uszu.

Czy należy strzyc sierść w uszach psa?

Zdania na ten temat są podzielone. Część właścicieli czworonożnych przyjaciół strzyże sierść w uszach, aby ułatwić czyszczenie uszu u psów. Inni uważają, że niestrzyżone włoski pełnią funkcję ochronną dla kanału słuchowego i zapobiegają przedostawaniu się zanieczyszczeń. Eksperci zalecają, aby nie usuwać całkowicie sierści z uszu, a jedynie ją przycięć, jeśli jest zbyt gęsta i utrudnia czyszczenie.

Problemy z uszami u psów – objawy

Ważne jest regularne kontrolowanie uszu psa jednym z najważniejszych organów kontrolowane siłą mięśni, które mogą podnosić się, opadać i obracać w różne strony. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na następujące objawy:

 • Swędzenie i drapanie ucha
 • Pocieranie głową o różne powierzchnie
 • Żółte lub brązowe wydzieliny z ucha psa
 • Nieprzyjemny zapach
 • Zaczerwienienie i obrzęk w okolicy ucha
 • Brak apetytu lub ogólne osłabienie

Jeśli zauważymy którykolwiek z tych objawów, należy niezwłocznie udać się do weterynarza. Może to bowiem świadczyć o poważniejszych schorzeniach wymagających leczenia antybiotykami lub innymi specjalistycznymi zabiegami.

Pamiętajmy, że regularne czyścienie uszu psa oraz kontrola ich stanu to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych dla naszych czworonożnych przyjaciół. Możesz wykonywać je samodzielnie w domu lub poprosić o pomoc specjalistę. Dzięki temu zwierzak będzie mógł cieszyć się zdrowymi uszami, a Ty dołożysz wszelkich starań, aby zapewnić mu komfort i dobre samopoczucie.