Porady

Jak wyczyścić srebro domowym sposobem

Photo by Scottsdale Mint on Unsplash

Srebro, chociaż wyróżnia się trwałością i pięknym blaskiem, z czasem może pokryć się nieestetycznym nalotem lub czernieć. Warto wówczas wiedzieć, jak wyczyścić srebro domowym sposobem, aby nie uszkodzić delikatnej powierzchni. Poniżej przestawiamy 5 skutecznych i łatwych sposobów na czyszczenie srebra w domu.

Dlaczego warto wiedzieć, jak wyczyścić srebro?

Srebrna biżuteria to wyjątkowy dodatek, podkreślający charakter stylizacji i dodający nam pewności siebie. Niestety z biegiem czasu może pojawić się na niej ciemny nalot, efekt zmatowienia oraz brak blasku, które psują jej wygląd i sprawiają, że zaczynamy myśleć o pożegnaniu się z ulubionym przedmiotem. Na szczęście dzięki prostym, domowym sposobom na czyszczenie srebra możesz w łatwy sposób przywrócić jej dawny blask.

Czym czyścić srebro? Odkryj niezawodne sposoby

1. Metoda z użyciem sody oczyszczonej

Ta metoda polega na wymieszaniu 2 łyżek sody oczyszczonej z gorącą wodą, tak aby utworzyć papkę. Następnie należy delikatnie wmasować ją w powierzchnię srebra miękką szmatką i pozostawić na około 5 minut. Koniec wystarczy spłukać biżuterię bieżącą wodą i wypolerować suchą ściereczką do połysku.

2. Czyszczenie srebra folią aluminiową

Do naczynia żaroodpornego wyłożonego folią aluminiową wlej gorącą wodę i dodaj 2-3 łyżki sody oczyszczonej. Umieść w wodzie poczerniałe srebro i odstaw na około 2 godziny. Dzięki reakcji chemicznej srebro zostanie oczyszczone, a osad gromadzi się na folii aluminiowej. Po zakończeniu wystarczy opłukać je pod bieżącą wodą.

3. Czyszczenie srebra pastą do zębów

Możesz również użyć pasty do zębów, zwłaszcza takiej zawierającej drobinki ścierne. Wystarczy zaaplikować małą ilość na miękką szczoteczkę i delikatnie wmasować w powierzchnię srebra. Następnie opłucz wodą i wypoleruj suchą szmatką.

Jak wyczyścić srebro domowym sposobem?

4. Metoda z użyciem płynu do naczyń

Jeśli domowe sposoby czyszczenia srebra wydają Ci się zbyt pracochłonne, możesz skorzystać z płynu do naczyń. Wystarczy nanieść niewielką ilość na wilgotną szmatkę i delikatnie przetrzeć zaśniedziałą biżuterię czy inne srebrne przedmioty. Następnie opłucz je pod bieżącą wodą.

5. Używanie specjalnych środków czyszczących

W sklepach jubilerskich lub drogeriach znajdziesz również gotowe środki do czyszczenia srebra. Stosowanie takich preparatów nie wymaga dużego nakładu pracy, a efekt jest bardzo dobry. Niektóre płyny posiadają także właściwości zabezpieczające przed ponownym matowieniem.

Jak zachować blask srebra na dłużej?

Jeśli chcesz cieszyć się blaskiem srebra przez długi czas, warto po czyszczeniu zabezpieczyć je odpowiednią powłoką. W tym celu możesz zastosować spraye ochronne lub pokryć je cienką warstwą specjalnej pasty. Dodatkowo srebrne przedmioty należy przechowywać z dala od wilgoci, w specjalnych workach lub pudełkach. Regularne polerowanie także pomoże zachować ich piękny wygląd na dłużej.

Dzięki powyższym, łatwym i tanich sposobom w prosty sposób wyczyścisz srebrną biżuterię oraz inne srebrne przedmioty. Bądź jednak delikatny, aby nie porysować lub w inny sposób nie uszkodzić powierzchni srebra. Jeśli masz wątpliwości, lepiej skorzystać z usług jubilerskich.

Przeczytaj również

Bindowanie domowym sposobem