Zdrowie

Jak odetkać ucho domowym sposobem

Photo by Jessica Flavia on Unsplash

Zatkane ucho (lub uszy) to częsty problem, który może być spowodowany nadmiarem woskowiny usznej, wodą, katarem lub ciałem obcym. Uczucie zatkanego ucha może pojawić się również w czasie lotu samolotem czy kąpieli na basenie. Niezależnie od przyczyny zatkanie ucha może powodować dyskomfort, silny ból ucha czy pogorszenie słuchu. Warto wiedzieć, jak odetkać ucho domowymi sposobami, aby zapobiec ryzyku infekcji lub uszkodzenia błony bębenkowej.

Jak odetkać ucho zatkane wodą?

Jeśli ucho zostało zatkane przez wodę, np. po kąpieli lub pływaniu, można spróbować łagodnego masażu okolicy uszu. Delikatne ruchy stymulują przepływ wody i pomagają ją usunąć z kanału słuchowego. Warto również spróbować skłonów z głową przechyloną w stronę zatkanego ucha - woda powinna wyciec samoczynnie. W przypadku uporczywego zatkania ucha wodą wskazane jest udanie się do lekarza.

Jak odetkać ucho zatkane katarem?

Zatkane ucho spowodowane katarem lub niedrożnością zatok można próbować odetkać domowymi sposobami. Pomocne mogą okazać się krople do nosa lub inhalacje na bazie soli fizjologicznej. Działają one rozrzedzająco na wydzielinę i ułatwiają jej wydostawanie się z przewodów nosowych i usznych. Można również spróbować masażu okolic zatkanego ucha oraz unoszenia i opuszczania żuchwy.

Jak odetkać zatkane ucho woskowiną

Nadmiar woskowiny usznej to częsta przyczyna zatkania ucha. Chociaż wosk jest potrzebny do ochrony ucha zewnętrznego i przewodu słuchowego, jego nadmiar może stwarzać problem. Aby usunąć nadmiar woskowiny, można spróbować domowych sposobów, takich jak krople z oleju roślinnego lub gliceryny. Należy je zakraplać do ucha przez kilka dni, a następnie przepłukać kanał słuchowy letnią wodą z solą. Inną metodą jest stosowanie specjalnych preparatów zmiękczających woskowinę, które można kupić w aptece.

Domowe sposoby na zatkane uszy ciałem obcym

Zatkanie ucha ciałem obcym, np. kawałkiem wacika czy drobnym przedmiotem, wymaga szczególnej ostrożności. Nie należy podejmować prób samodzielnego usuwania ciała obcego z przewodu słuchowego, gdyż może to doprowadzić do jego zablokowania i spowodować uszkodzenie ucha. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza.

Jak odetkać ucho zatkane po locie samolotem

Uczucie zatkanego ucha to częsta dolegliwość występująca w czasie lotu samolotem lub wspinaczki górskiej. Wynika ono ze zmian ciśnienia atmosferycznego i może być przyczyną bólu oraz szumów usznych. Aby odetkać ucho po locie samolotem, warto spróbować płynu do płukania jamy ustnej lub żuć gumę. Pomocne mogą być również delikatne ruchy żuchwą lub masaż małżowiny usznej. W przypadku silnego bólu lub uporczywego zatkania ucha konieczna jest wizyta u laryngologa.

Dlaczego wosk w uszach jest potrzebny?

Chociaż nadmiar woskowiny usznej może być przyczyną zatkania ucha, warto pamiętać, że w normalnych ilościach wosk jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania narządu słuchu. Pełni on rolę ochronną, chroniąc przewód słuchowy przed kurzem, pyłkami i drobnoustrojami. Ponadto nawilża on skórę w kanale słuchowym i ułatwia migrację martwych komórek naskórka na zewnątrz. Dlatego nie należy całkowicie usuwać woskowiny z uszu, a jedynie dbać o utrzymanie jej właściwego poziomu.