Zdrowie

Jak pozbyć się kataru w jeden dzień domowym sposobem

Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

Jak pozbyć się kataru w jeden dzień domowym sposobem

Zatkany nos, ból gardła i kichanie potrafią uprzykrzyć życie. Nagle pojawia się katar, który atakuje drogi oddechowe i przez wiele dni nie daje wytchnienia. Jeśli zastanawiasz się jak szybko pozbyć się nieżytu nosa i wyleczyć przeziębienie bez potrzeby wizyty u lekarza, domowe sposoby na katar mogą okazać się niezwykle pomocne.

W przypadku ostrego kataru siennego, warto postawić na naturalne metody usprawniające funkcję nosa. Dzięki nim złagodzisz objawy i zyskasz ulgę bez konieczności zażywania leków na receptę czy drogich preparatów z apteki.

Czym jest katar sienny i jak rozpoznać jego objawy?

Katar sienny zwany również nieżytem zatok, to zapalenie błony śluzowej w obrębie nosa i zatok przynosowych. Objawia się zatkanym nosem, wyciekiem wydzieliny, bólem i uciskiem w obrębie twarzy, utratą węchu oraz zapaleniem gardła.

Katar sienny często mylony jest z przeziębieniem, jednak jego objawy utrzymują się znacznie dłużej - nawet do kilku tygodni. Najlepiej jak najszybciej zastosować domowe sposoby na nieżyt, aby nie dopuścić do rozwoju powikłań.

Katar sienny a przeziębienie – podstawowe różnice

Przeziębienie trwa zazwyczaj od 1 do 2 tygodni, podczas gdy nieżyt błony śluzowej nosa może ustąpić nawet po 3-4 tygodniach. W przypadku przeziębienia katar nie jest nasilony, natomiast przy [nieżycie](uprzykrzyć życie) zatok pojawia się obfity, żółtawo-zielony katar. Ponadto przeziębienie rzadko powoduje ból i ucisk twarzy w okolicy zatok.

Kolejną zasadniczą różnicą jest sposób leczenia. Przeziębienie zazwyczaj ustępuje samoistnie, natomiast nieżyt błony śluzowej nosa wymaga czynnego leczenia farmakologicznego lub zabiegów.

Jak odetkać nos w minutę?

Bardzo szybkim domowym sposobem na odblokowanie zatkanego nosa jest wykonywanie inhalacji z soli soli fizjologicznej fizjologicznej lub morskiej. Wystarczy wlać szklankę gorącej wody do miski lub dużego garnka oraz dodać 2 łyżki soli. Po skierowaniu twarzy na miskę należy nałożyć ręcznik na głowę aby zapobiec ucieczce pary. Wdychać dzięki nosa podczas 5-10 minut. Inhalacja pomoże natychmiast odblokować zatkany nos i ból gardła udrożnić drogi oddechowe.

Domowe sposoby na katar u dorosłych i dzieci

Katar się szybko? Oto domowe sposoby, które zalecane są zarówno u dorosłych, jak i u dzieci:

Inhalacje z soli – najskuteczniejsza metoda na odetkanie nosa, zwłaszcza w nocy. Działają przeciwzapalnie i rozrzedzają wydzielinę. Wdychanie natki pietruszki – dzięki zawartości witaminy C i karotenu, pietruszka wspiera układ immunologiczny. Nalewka z czosnku i miodu – dzięki właściwościom antybiotycznym czosnku i osłonowym miodu, świetnie leczy katar, zakażenia i łagodzi stany zapalne. Stosowanie kuracji 3 razy dziennie po łyżeczce. Regularne oczyszczanie nosa roztworem soli fizjologicznej – sole eliminują zalegającą wydzielinę i wzmacniają działanie innych domowych specyfików na nieżyt.

Domowe sposoby na katar – jaką funkcje spełnia nos?

Nos jest niezwykle ważnym narządem zmysłu. Nie dość, że filtrujemy i ogrzewamy powietrze, to jeszcze dzięki niemu możemy oddychać oraz odbierać zapachy.

Katar sienny, przez który przestajemy kontrolować przepływ powietrza przez nos, odbiera nam zdolność oddychania oraz czucia zapachów. Dlatego tak ważne jest zastosowanie domowych sposobów na katar, żeby jak najszybciej odzyskać funkcjonalność najważniejszego narządu zmysłu.

Domowe sposoby na katar – inhalacje, woda morska, majeranek

Kilka sprawdzonych domowych sposobów, które warto stosować przy silnym [katarze siennym:

Inhalacje – z soli, ziół lub olejków eterycznych. Najszybsza metoda na odblokowanie nosa.

Płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej – oczyszcza nos ze zbędnej wydzieliny i wirusów.

Kompres na czoło z wody z solą kamienną – zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa.

Napar z majeranku – silne właściwości wykrztuśne. Dobrze rozrzedza gęstą wydzielinę.

Regularne stosowanie tych domowych sposobów w ciągu kilku dni pozwoli złagodzić objawy kataru i pozbyć się nieżytu.

Jak wyleczyć przeziębienie w jeden dzień?

Chociaż domowe metody są bardzo pomocne w przypadku kataru siennego i infekcji górnych dróg oddechowych, to całkowite wyleczenie objawów przeziębienia w ciągu 1 dnia jest niemożliwe.

Możesz jednak znacznie złagodzić uciążliwy kaszel, katar i inne dolegliwości za pomocą domowych kuracji i odpowiedniego nawodnienia organizmu. Warto dodać, że na przebieg infekcji ma wpływ odporność danej osoby.

Podstawową zasadą powinno być leżenie w domu, odpoczynek, sen oraz właściwa dieta – dużo warzyw i owoców obfitujących w witaminę C. Należy ograniczyć wysiłek fizyczny i stres, aby dać organizmowi szansę na zwalczenie infekcji.

Sposoby na zatkany nos w nocy

Silny nieżyt nosa często daje o sobie znać w nocy. Spośród domowych sposobów na katar, które możesz wykonać przed snem, polecam:

  • Płukanie nosa solą fizjologiczną przed snem.
  • Zastosowanie kilku kropli olejku z drzewa herbacianego lub eukaliptusowego na poduszkę.
  • Ułożenie się na boku, co ułatwi odpływ wydzieliny z nosa.
  • Zwiększenie nawilżenia powietrza w pomieszczeniu poprzez ułożenie miseczki z wodą na kaloryferze.
  • Spożycie filiżanki ciepłego naparu ziołowego z miodem i cytryną, który rozrzedzi wydzielinę.

Regularne stosowanie tych trików w połączeniu z inhalacjami i okładami pozwoli na spokojny sen i złagodzenie objawów kataru.