Auto

Czyszczenie katalizatora domowym sposobem

Photo by Jorge César on Unsplash

Katalizator pełni w Twoim samochodzie bardzo ważną funkcję – redukuje emisję szkodliwych substancji w spalinach. Niestety z biegiem czasu i przebiegu samochodu, katalizator może ulec zapchaniu przez nagromadzone w nim cząstki stałe. W takiej sytuacji konieczne jest czyszczenie katalizatora. Sprawdź, jak rozpoznać objawy zapchanego katalizatora oraz jak oczyścić go samodzielnie w warunkach domowych.

Czym jest katalizator i jakie pełni funkcje?

Katalizator to element układu wydechowego samochodu odpowiedzialny za redukcję emisji szkodliwych substancji w spalinach, takich jak tlenek węgla, węglowodory czy tlenki azotu. Proces ten odbywa się dzięki specjalnym powłokom katalitycznym, z których wykonany jest katalizator.

Katalizator pełni zatem bardzo ważną funkcję ochrony środowiska. Jego sprawność ma kluczowe znaczenie dla zachowania niskiego poziomu emisji spalin.

Awaria katalizatora – przyczyny

Do głównych przyczyn awarii katalizatora należą:

 • Nagromadzenie się sadzy i cząstek stałych – w wyniku ich odkładania się wewnątrz katalizatora, może on ulec zapchaniu.
 • Spalanie złej jakości paliwa – paliwo niskiej jakości powoduje większą emisję szkodliwych substancji, które osadzają się następnie w katalizatorze.
 • Uszkodzenie powłoki katalitycznej – powłoka ulega stopniowemu zużyciu i może wykazywać pęknięcia lub oderwania.

Zaniedbanie tych objawów grozi całkowitą awarią katalizatora.

Zapchany katalizator – objawy

Jak rozpoznać, że katalizator samochodu uległ zapchaniu? Do typowych objawów należą:

 • Spadek mocy i osiągów samochodu
 • Zwiększone zużycie paliwa
 • Trudności z rozruchem silnika
 • Nierówna praca silnika, dziwne dźwięki
 • Zwiększona emisja spalin, wyczuwalny zapach

Jeśli zaobserwujesz powyższe symptomy, koniecznie sprawdź stan katalizatora w warsztacie. Może on wymagać czyszczenia lub wymiany.

Jak wyczyścić zapchany katalizator?

Zapchany katalizator można wyczyścić na dwa sposoby:

Profesjonalne czyszczenie w warsztacie – wymaga demontażu katalizatora i użycia ultradźwięków lub podania substancji chemicznych w celu usunięcia osadów. To skuteczna, ale kosztowna metoda (nawet 1500 zł).

Czyszczenie preparatem do katalizatorów – istnieją specjalne preparaty przeznaczone do czyszczenia katalizatorów, takie jak Liqui Moly Catalytic System Cleaner czy Wynn's Catalytic System Cleaner. Zawierają one dodatki usuwające osady i poprawiające przepływ spalin. Ich zaletą jest łatwość użycia i niska cena (kilkadziesiąt złotych).

Ile kosztuje czyszczenie katalizatora?

Profesjonalne czyszczenie w warsztacie – od 1000 do nawet 1500 zł. Wysoka cena spowodowana jest koniecznością demontażu katalizatora.

Zastosowanie preparatu czyszczącego – już od kilkudziesięciu do 100 zł. Preparaty takie jak Liqui Moly Catalytic System Cleaner czy Wynn's Catalic System Cleaner cechują się wysoką skutecznością przy stosunkowo niskiej cenie. Ich zastosowanie nie wymaga demontażu katalizatora.

Wymiana katalizatora – jeśli czyszczenie nie jest możliwe, konieczna może być wymiana katalizatora. Kosztuje ona od 500 do nawet 3000 zł w zależności od modelu samochodu.

Jak stwierdzić zapchanie katalizatora?

Aby stwierdzić, czy katalizator Twojego samochodu uległ zapchaniu, należy:

 • Zaobserwować objawy, o których pisaliśmy w punkcie "Zapchany katalizator – objawy"
 • Sprawdzić kod błędu – komputer pokładowy samochodu może zapisywać kod świadczący o usterce katalizatora
 • Wykonać pomiar parametrów pracy silnika – warsztat diagnostyczny może to zrobić za pomocą specjalnych urządzeń
 • Przeprowadzić test emisji spalin – pozwala on stwierdzić przekroczenie dopuszczalnych norm

Wykonanie diagnozy w warsztacie pozwoli jednoznacznie stwierdzić, czy katalizator wymaga czyszczenia.

Czyszczenie katalizatora sposobami domowymi

Istnieje prosty sposób na przeczyszczenie zapchanego katalizatora w warunkach domowych. Wymaga on zastosowania specjalnego preparatu czyszczącego w płynie, który należy dodać do paliwa. Skutecznym i popularnym środkiem tego typu jest Liqui Moly Catalytic System Cleaner.

Zastosowanie preparatu jest banalnie proste. Wystarczy dodać odpowiednią ilość płynu do baku paliwa (zgodnie z zaleceniami producenta), a następnie przejechać określony dystans tak, aby preparat mógł wyczyścić katalizator. Efekty powinny być widoczne już po kilkudziesięciu kilometrach jazdy. Przywrócisz w ten sposób prawidłowe działanie katalizatora, poprawisz osiągi samochodu i zredukujesz emisję szkodliwych substancji w spalinach.

Podsumowując, czyszczenie zapchanego katalizatora w warunkach domowych jest łatwe i niedrogie – wystarczy sięgnąć po specjalny preparat czyszczący taki jak Liqui Moly Catalytic System Cleaner.