Zdrowie

Jak pozbyć się kaszlu domowym sposobem

Photo by Towfiqu barbhuiya on Unsplash

Kaszel to męcząca dolegliwość, z którą zmaga się wielu z nas. Może on występować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. W zależności od tego czy towarzyszy mu ropna wydzielina z dróg oddechowych, czy też nie - mówimy o kaszlu mokrym lub suchym.

Niezależnie od rodzaju kaszlu, warto sięgnąć po domowe sposoby, które mogą przynieść ulgę. W niniejszym artykule przedstawiamy sprawdzone metody na pozbycie się kaszlu w warunkach domowych.

Miód pomocny w walce z kaszlem suchym i mokrym

Miód ma właściwości łagodzące podrażnienia błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Dzięki zawartości flawonoidów działa kojąco nie tylko na gardło, ale także na kaszel. Możesz zażywać go w postaci syropu bądź herbaty z miodem. Dorośli powinni spożywać 1-2 łyżeczki miodu 2-3 razy dziennie. W przypadku dzieci wystarczy 1 łyżeczka 1-2 razy dziennie.

Zioła na kaszel - imbir, tymianek i majeranek

Wiele ziół ma działanie przeciwkaszlowe. Do najskuteczniejszych należą imbir, tymianek i majeranek. Imbir można stosować w postaci herbaty, aby złagodzić podrażnienia związane z kaszlem. Tymianek i majeranek mają z kolei działanie wykrztuśne, więc sprawdzą się szczególnie w przypadku kaszlu z odkrztuszaniem.

Odpowiednie nawodnienie w walce z kaszlem

Aby złagodzić suchy, męczący kaszel, należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Picie odpowiedniej ilości płynów (najlepiej wody, herbaty ziołowej) ułatwia odkrztuszanie i łagodzi podrażnienie dróg oddechowych. Pomoże to pozbyć się uporczywego, suchego kaszlu.

Czynniki wywołujące suchy kaszel

Do czynników drażniących, które sprzyjają suchym kaszlu należą:

  • kurz, alergeny
  • zanieczyszczenia powietrza
  • dymy papierosowe
  • suche powietrze w pomieszczeniu (wynikające z ogrzewania, klimatyzacji)

Aby złagodzić suchy kaszel należy zwrócić uwagę na powyższe czynniki i ograniczać ich negatywny wpływ. Można np. korzystać z nawilżaczy powietrza, odkurzać często, unikać przebywania w zadymionych budynkach.

Płukanie gardła i nosa solą fizjologiczną

Solą fizjologiczna wpływa kojąco na błony śluzowe, zwłaszcza w przypadku kaszlu infekcyjnego. Można stosować płukanki i inhalacje z solą fizjologiczną (3 razy dziennie). Łagodzi to podrażnienie gardła i ułatwia odkrztuszanie wydzieliny.

Suchy kaszel nocny - domowe metody

W nocy problem suchych, męczących napadów kaszlu może być jeszcze bardziej dotkliwy. By wspomóc walkę z suchym kaszlem w nocy, warto stosować syropy ziołowe o działaniu przeciwkaszlowym (np. syrop tymiankowy). Można również pić herbatę lipową z miodem. Nawilżacz powietrza w sypialni również pomoże złagodzić nocne napady suchych kaszli.

Kaszel nieinfekcyjny - dieta i alergie

W przypadku kaszlu suchego, gdy nie towarzyszy mu infekcja dróg oddechowych, należy zwrócić uwagę na ewentualną dietę i alergie. Być może przyczyną jest uczulenie na niektóre produkty lub alergeny w powietrzu. Czasem na kaszel wpływ ma po prostu zbyt suche powietrze. Siemię lniane znane jest ze swoich właściwości nawilżających drogi oddechowe.

15 domowych sposobów na suchy kaszel

Oto 15 sprawdzonych domowych sposobów, które mogą ulżyć przy uporczywym, suchym kaszlu:

  1. Miód - 1-2 łyżeczki 2-3 razy dziennie
  2. Syrop z cebuli
  3. Napary z imbiru
  4. Odpowiednie nawodnienie organizmu
  5. Nawilżacze powietrza
  6. Unikanie drażniących czynników
  7. Herbata lipowa z miodem
  8. Syrop tymiankowy
  9. Syrop z pierwiosnków
  10. Inhalacje z solą fizjologiczną
  11. Stosowanie ziół wykrztuśnych
  12. Płukanie gardła solą
  13. Wietrzenie pomieszczeń
  14. Ograniczenie przebywania w klimatyzacji
  15. Stosowanie siemienia lnianego

Mamy nadzieję, że powyższe porady pomogą Ci poradzić sobie z uciążliwym kaszlem w domowym zaciszu. Pamiętaj jednak, by w razie nasilenia dolegliwości zasięgnąć porady lekarza.