Uroda

Jak zlikwidować chomiki na twarzy domowym sposobem

Photo by AllGo - An App For Plus Size People on Unsplash

Skóra, wraz z wiekiem, traci jędrność. Twarz wygląda wtedy inaczej niż w młodszych latach życia - policzki opadają, a linia żuchwy traci wyrazistość. To naturalny proces, który dotyka nas wszystkich. Jednak czasem efekt jest na tyle widoczny, że przeszkadza i obniża samoocenę. Jak sobie z tym poradzić, nie uciekając od razu do zabiegów medycyny estetycznej? Przedstawiamy kilka domowych sposobów.

Jak zlikwidować chomiki na twarzy?

Chomiki, zwane też opadającymi policzkami, to potoczna nazwa na zjawisko utraty jędrności i elastyczności skóry twarzy. Kiedy twarz wygląda, jakbyśmy mieli pełne buzie - mówi się właśnie o chomikach. Skąd się one biorą i jak je zlikwidować lub przynajmniej zminimalizować w warunkach domowych?

Domowe sposoby na opadające policzki

Istnieje wiele domowych sposobów, które mogą pomóc uporać się z problemem opadających policzków. Oto kilka z nich:

  1. Ćwiczenia mimiczne - regularne ruszanie mięśniami twarzy poprawia krążenie i wzmacnia tkanki. Pomaga też utrzymać skórę w lepszym napięciu.
  2. Okłady z lodu - zimno koi podrażnioną skórę i łagodzi obrzęki. Stosowane regularnie, wzmacnia też naczynia krwionośne.
  3. Masło Shea - to naturalny produkt, bogaty w witaminy A i E. Ma właściwości nawilżające, regenerujące i anti-aging. Stosowany miejscowo poprawia kondycję skóry.
  4. Joga twarzy - specjalne ćwiczenia jogi dla mięśni twarzy. Poprawiają ukrwienie, dotlenienie i drenują tkanki.

HIFU – skuteczna poprawa utraty owalu twarzy

HIFU (High Intensity Focused Ultrasound) to nowoczesna metoda walki z oznakami starzenia się skóry. Wykorzystuje fale ultradźwiękowe do liftingu i zagęszczania włókien kolagenowych. Jest bardzo skuteczna w walce z opadającymi policzkami, podwójnymi brodawkami i utratą owalu twarzy.

Zabieg HIFU trwa ok. 1-1,5 godziny. Po jego zakończeniu można od razu wrócić do normalnych zajęć. Efekty utrzymują się od roku do 3 lat.

Przyczyny opadających policzków na twarzy

Do głównych przyczyn opadających policzków należą:

  • proces naturalnego starzenia się skóry
  • utrata kolagenu i elastyny z wiekiem
  • zmiany hormonalne
  • przyrost masy ciała i nagłe jej zrzucenie
  • palenie papierosów
  • promieniowanie UV

Te czynniki powodują utratę jędrności i sprężystości skóry, prowadząc do zwiotczenia policzków i całej twarzy.

Skąd się biorą opadające policzki?

Jak już wiemy, opadające policzki to efekt utraty jędrności skóry na twarzy. Ale co dokładnie jest tego przyczyną?

W młodości skóra twarzy obfituje w kolagen i elastynę - substancje odpowiadające za jej sprężystość i elastyczność. Niestety ich produkcja z wiekiem zwalnia, przez co skóra traci swoją jędrność i zaczyna opadać.

Do tego dochodzi też redukcja tkanki tłuszczowej i mięśniowej. W efekcie policzki nie są już tak dobrze podparte od środka i "zapadają się" tworząc nieestetyczne zagłębienia przy kącikach ust.

Stąd właśnie biorą się opadające, obwisłe chomiki. To efekt procesu starzenia się skóry, na który wpływa wiele różnych czynników.

Przeczytaj również