Porady

Jak zrobić cydr domowym sposobem

Photo by Rosalie Barley on Unsplash

Coraz częściej sięgamy po cydr - wino jabłkowe cieszące się rosnącą popularnością w ostatnich latach. Nic dziwnego! Ten napój o stosunkowo niewielkiej zawartości alkoholu idealnie nadaje się do produkcji domowej. Jak zrobić dobry cydr w warunkach domowych? Przy odrobinie cierpliwości każdy może cieszyć się niepowtarzalnym smakiem cydru własnej produkcji.

Właściwości zdrowotne cydru

Wytworzony ze świeżego soku jabłkowego cydr ma wiele cennych właściwości prozdrowotnych. Zawiera cenne związki fenolowe, witaminę C, a także błonnik, które wspomagają funkcjonowanie układu odpornościowego. Warto wiedzieć, że ze względu na niższą zawartość cukru w porównaniu do wina gronowego, cydr może być dobrym wyborem dla osób dbających o linię.

Odpowiedni sprzęt ma znaczenie

Aby wytworzyć domowy cydr niezbędny będzie odpowiedni sprzęt. Przede wszystkim butelki do przeprowadzenia fermentacji. Ważne aby były szczelne i wytrzymałe. Konieczny jest również sokowir do przygotowania świeżego soku jabłkowego lub gotowy sok. Przydatne będą też menzurka, lejek i rurka fermentacyjna.

Następny krok - fermentacja cydru

Kluczowym etapem w produkcji cydru domowym sposobem jest fermentacja. To właśnie podczas niej, pod wpływem dodanych drożdży, cukier obecny w soku jabłkowym zamienia się w alkohol. Cały proces fermentacji trwa od 2 do 6 tygodni. W tym czasie cydr należy przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.

Przygotowanie do wytworzenia własnego cydru

1. Przygotuj sok jabłkowy - dobrej jakości sok jabłkowy powinien być słodki i bogaty w smaku. Pamiętaj, że możesz użyć różnych soków jabłkowych, aby uzyskać różne smaki.

2. Dodaj drożdże winiarskie - drożdże winiarskie są konieczne do produkcji cydru. Dodaj je do soku jabłkowego i wymieszaj.

3. Dodaj cukier lub miodu - cukier lub miód są konieczne, aby zagęścić sok jabłkowy i nadać mu słodki smak.

4. Dodaj wodę destylowaną - woda destylowana jest konieczna do produkcji cydru. Dodaj ją do soku jabłkowego i wymieszaj.

5. Dodaj aromaty - możesz dodać różne aromaty, takie jak cynamon, goździki lub ulubione owoce, aby nadać swojemu cydrowi wyjątkowy smak.

6. Przelej do butli - przelej sok jabłkowy do butli, aby zacząć fermentację. Najlepiej użyć szklanej butli, aby uniknąć uszkodzenia smaku.

Jak długo trwa fermentacja?

Fermentacja potrwa od 3 do 4 tygodni. Po tym czasie możesz przelewać cydr do butelek i przechowywać w lodówce. Cydr można pić od razu po przefiltrowaniu lub pozostawić go do dojrzewania, aby uzyskać głębszy smak i aromat.

Cydr domowy - gwarancja niepowtarzalnego smaku

W przeciwieństwie do masowo produkowanych win jabłkowych, domowy cydr zachwyca niepowtarzalnym smakiem i zapachem. Dzięki zastosowaniu wyselekcjonowanych składników i odpowiedniej receptury, możemy cieszyć się cydrem idealnie dostosowanym do naszych upodobań.

Cydr bez drożdży - czy to możliwe?

Czy możliwa jest produkcja cydru bez udziału drożdży? Wbrew pozorom - tak! Istnieje alternatywna metoda wytwarzania cydru, bez użycia drożdży, w oparciu o dzikie drobnoustroje obecne na skórkach owoców. Jest to jednak proces znacznie dłuższy, trwający nawet kilka miesięcy.

Jak w łatwy sposób przygotować cydr w domu?

Produkcja własnego cydru to świetna przygoda i szansa na stworzenie wyjątkowego trunku o niepowtarzalnym smaku. Wystarczy kilka składników, odrobina cierpliwości i możemy cieszyć się domowym cydrem prosto z własnej spiżarni!

 

Przeczytaj również

Bindowanie domowym sposobem