Zdrowie

Jak zwalczyć ćmę bukszpanową domowym sposobem

Photo by kristyle . on Unsplash

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis), zwana też ćmą azjatycką, to niebezpieczny szkodnik, którego żarłoczne gąsienice zjadają liście oraz młode pędy bukszpanów. Warto jak najszybciej podjąć walkę z ćmą bukszpanową, by całkowicie zniszczyć to zagrożenie dla naszych bukszpanów. Jakich domowych sposobów można użyć, by skutecznie zwalczyć ćmę bukszpanową?

Jak uratować bukszpan przed ćmą?

Aby uratować bukszpan przed ćmą bukszpanową, należy jak najszybciej rozpocząć regularne opryskiwanie roślin preparatami, które zabijają gąsienice tego szkodnika. Można wykorzystać naturalnych wrogów ćmy bukszpanowej, takich jak Bacillus thuringiensis.

Czego nie lubi ćma bukszpanowa? Przepis na domowy oprysk

Ćma bukszpanowa nie znosi zapachu szarego mydła. Dobrym domowym sposobem na pozbycie się tej ćmy jest więc oprysk bukszpanów roztworem wody z płynem do naczyń. Wystarczy wymieszać 5 litrów wody, 5 łyżek płynu do naczyń oraz łyżkę oleju roślinnego. Taki oprysk odstrasza ćmę.

Kiedy wykonać oprysk na ćmę bukszpanową?

Aby skutecznie zwalczyć ćmę bukszpanową, oprysk należy wykonać już przy pierwszych objawach żerowania gąsienic na liściach bukszpanów. Najlepiej opryskiwać rośliny co 7-10 dni, aż do całkowitego zniszczenia larw i poczwarek.

Domowe sposoby na pozbycie się ćmy bukszpanowej

Oprócz wspomnianego oprysku ze szarym mydłem, na ćmę bukszpanową można zastosować także inne domowe sposoby. Skuteczne będzie opryskiwanie bukszpanów mieszanką octu i wody (w proporcji 1:4) lub preparatem Lepinox Plus. Dobrym rozwiązaniem są też pułapki feromonowe, które przyciągają i zabijają dorosłe osobniki ćmy.

Jak wygląda ćma bukszpanowa?

Ćma bukszpanowa w stadium dorosłym to nietoperzowaty motyl o rozpiętości skrzydeł 3-4,5 cm. Jego skrzydła mają białawe zabarwienie z brązowymi przejaśnieniami. Wylęgłe z jaj gąsienice są zielonkawe z czarnymi plamkami i osiągają długość nawet 5 centymetrów. To właśnie gąsienice są najbardziej szkodliwym stadiem tego motyla.

Kiedy atakuje ćma bukszpanowa?

Ćma bukszpanowa atakuje bukszpan od maja do września. W tym czasie wylęgają się gąsienice, które żerują na liściach i młodych pędach. Dlatego warto już na przełomie kwietnia i maja rozpocząć regularne opryski, które zabezpieczą rośliny.

Czy płyn do naczyń to skuteczny sposób na ćmę bukszpanową?

Tak, płyn do naczyń to sprawdzony domowy sposób w walce z ćmą bukszpanową. Zawarte w nim zw. powierzchniowo czynne działają odstraszająco i toksycznie na gąsienice. Mieszanka wody, płynu do naczyń i oleju roślinnego skutecznie zwalcza to szkodliwe larwy.

Czy ocet pomoże na ćmę bukszpanową?

Zwykły octowy oprysk roślin również odstrasza ćmę bukszpanową i zabija znajdujące się na liściach larwy. Kwaśne pH działa toksycznie na gąsienice, hamując ich żerowanie. Mieszanka 1 litra octu i 4 litrów wody sprawdzi się więc w walce z tym szkodnikiem.

Ćma bukszpanowa to groźny szkodnik, ale stosując regularne zabiegi pielęgnacyjne z wykorzystaniem domowych preparatów, można uratować bukszpany przed zniszczeniem. Należy więc kontrolować rośliny i szybko reagować na pierwsze objawy obecności gąsienic. Warto też rozważyć zastosowanie pułapek feromonowych, by ograniczyć liczbę dorosłych osobników ćmy.