Zdrowie

Jak leczyć hemoroidy domowym sposobem

Photo by Road Trip with Raj on Unsplash

Hemoroidy to częsty problem, z którym zmaga się wielu dorosłych. Choć mogą być bolesne i krępujące, na szczęście istnieje wiele domowych sposobów, które mogą przynieść ulgę objawom hemoroidów.

Czym są hemoroidy i dlaczego się pojawiają?

Hemoroidy, zwane też guzkami krwawniczymi lub żylakami odbytu, to rozszerzone naczynia żylne w okolicy odbytu. Powstają, gdy naczynia krwionośne ulegają rozciągnięciu pod wpływem wzmożonego ciśnienia. Może to być spowodowane m.in. zaparciami, długotrwałym siedzeniem na twardym podłożu, otyłością, czy ciążą.

Pierwsze hemoroidy objawy to zwykle krwawienie, świąd lub pieczenie w okolicy odbytu. Z czasem mogą pojawić się bolesne guzy i stan zapalny hemoroidów. Dolegliwości nasilają się podczas wypróżniania.

Hemoroidy – leczenie domowe

Na szczęście, istnieje wiele skutecznych domowych sposobów leczenia hemoroidów, które mogą przynieść ulgę w dolegliwościach:

 1. Okłady z lodu - Regularne kładzenie na guzki zimnych okładów z lodem lub zimnej wody może zmniejszyć podrażnienie i obrzęk. Warto stosować takie okłady kilka razy dziennie przez 10-15 minut.
 2. Nasiadówki - Ciepłe kąpiele w wodzie z dodatkiem kory dębu i innych ziół kurczą naczynka krwionośne, co zmniejsza podrażnienie hemoroidów. Należy wykonywać nasiadówki 2 razy dziennie przez ok. 15 minut.
 3. Dieta - Jedzenie dużej ilości błonnika zwartego, picie nie mniej niż 2 litry niegazowanej wody dziennie i ograniczenie tłuszczów może zmniejszyć ryzyko zaparć i łagodzić objawy choroby hemoroidalnej.
 4. Higiena - Mycie okolic odbytu letnią wodą oraz unikanie tarcia i podrażnień poprzez stosowanie miękkiego papieru toaletowego i pieluch łagodzących może dać ulgę przy mniej nasilonych dolegliwościach.
 5. Ćwiczenia - Regularna lekka aktywność fizyczna, taka jak spacery czy pływanie, usprawnia przepływ krwi i łagodzi objawy hemoroidów. Unikać należy dźwigania ciężarów.

W przypadku silnych dolegliwości lub krwawienia hemoroidów warto skorzystać z pomocy lekarza. Może on zalecić ostre leczenie lub zabieg m.in. z użyciem podwiązywania żylaków gumkami lub koagulacji termicznej.

Sposób na hemoroidy – prawidłowa dieta

Jednym z kluczowych domowych sposobów na walkę z hemoroidami jest stosowanie odpowiedniej diety:

 • Dużo błonnika - zwiększa objętość stolca i zapobiega zaparciom. Źródła błonnika to m.in. warzywa, owoce, pełne ziarno zbóż i rośliny strączkowe.
 • Picie nie mniej niż 2 litry płynów dziennie - nawadnia i ułatwia wypróżnianie.
 • Ograniczanie soli - zmniejsza zatrzymywanie płynów i obrzęki.
 • Unikanie ostrych przypraw - mogą podrażniać chorobę hemoroidalną.
 • Spożywanie małej ilości tłuszczów zwierzęcych - utrudniają trawienie i wypróżnianie.

Dbając o dietę zmniejszymy ryzyko zaparć, a co za tym idzie ryzyko nasilenia objawów zapalenia hemoroidów.

Inne sposoby na hemoroidy

Oprócz wcześniej wymienionych metod, istnieje szereg innych domowych sposobów, które mogą ulżyć w dolegliwościach hemoroidalnych:

 • Spacery i ćwiczenia - poprawiają ukrwienie i kurczą żyły hemoroidów.
 • Unikanie długiego siedzenia i stania - można używać specjalnych poduszek hemoroidalnych.
 • Dbanie o prawidłową wagę ciała- nadwaga może nasilać objawy.
 • Stosowanie maści z lidokainą i hydrokortyzonem - zmniejszają ból, swędzenie i podrażnienie. Należy jednak skonsultować ich użycie z lekarzem.
 • Regularne wykonywanie badań w kierunku choroby hemoroidalnej - pozwala wykryć problem w początkowym stadium i wdrożyć efektywne leczenie.

Podsumowując, istnieje wiele domowych sposobów, które, stosowane regularnie i kompleksowo, mogą przynieść ulgę w dolegliwościach hemoroidów. Prawidłowa dieta, higiena i styl życia to podstawa w walce z tą chorobą.