Zdrowie

Jak pozbyć się haluksów domowym sposobem

Photo by Lucrezia Carnelos on Unsplash

Haluksy, czyli deformacja palucha, to dolegliwość dotykająca wiele osób. Choć nie jest niebezpieczna, potrafi dokuczać i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów, aby poradzić sobie z haluksami w warunkach domowych.

Haluksy – objawy i przyczyny

Haluks, inaczej deformacja palucha, to zniekształcenie przedniej części stopy w obrębie dużego palca. Objawia się bólem, obrzękiem i trudnościami w chodzeniu, zwłaszcza w obuwiu na wysokich obcasach. Przyczyną są często predyspozycje genetyczne, urazy, tarcie butów, nadwaga, a także ćwiczenia baletowe lub taniec. W zaawansowanych przypadkach konieczna może być operacja, jednak na wczesnym etapie warto skorzystać z domowych sposobów. Pozwoli to uniknąć dalszego rozwoju choroby, a nawet pozbyć się dolegliwości.

Ćwiczenia fizjoterapeutyczne przy haluksie

Ćwiczenia usprawniające stawy i mięśnie stóp mogą okazać się pomocne w leczeniu haluksów. Proponujemy kilka prostych ćwiczeń, które można wykonywać codziennie w domu:

  • Zginanie i prostowanie palców stóp - 10 powtórzeń, 2-3 serie
  • Krążenie stopą w lewo i w prawo - po 10 obrotów każdą stopą
  • Przywieranie pięty do podłoża i unoszenie palców - 10 powtórzeń, 3 serie

Regularne ćwiczenia wzmacniają mięśnie i ścięgna, poprawiają ukrwienie, zmniejszają obrzęk i ból. Warto łączyć je z automasażem bolących partii stóp.

Masaż i kąpiele stóp przy haluksach

Masaż i kąpiele ziołowe koją ból i obrzęk przy haluksach. Zalecane są:

  • Delikatny masaż bolących partii stóp, zwłaszcza okolic palucha
  • Kąpiel stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem olejku lawendowego lub rumianku
  • Okłady ze świeżych liści laurowych, działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo

Masaż i kąpiele należy stosować regularnie, najlepiej wieczorem przed snem. Łagodzą objawy i przynoszą ulgę przy haluksach.

Odpowiednie obuwie i wkładki ortopedyczne

Bardzo istotne w leczeniu i profilaktyce haluksów jest noszenie wygodnego, szerokiego obuwia z naturalnych materiałów. Powinno ono mieć niski obcas, miękką podeszwę i dobrze podtrzymywać śródstopie. Można też zastosować specjalne wkładki ortopedyczne, odciążające i stabilizujące przednią część stopy.

Dobre buty i wkładki ortopedyczne odciążają paluch, zmniejszają tarcie i ucisk, a tym samym ból i postępy choroby. Są zatem istotnym elementem domowego leczenia haluksów.

Haluksy - kiedy konieczna konsultacja lekarska?

Choć haluksy w początkowym stadium można skutecznie leczyć domowymi metodami, to w zaawansowanych przypadkach konieczna jest konsultacja specjalisty. Należy ją rozważyć, gdy dolegliwości mimo stosowania domowych sposobów:

  • Utrzymują się dłużej niż 2-3 tygodnie
  • Nasilają się zamiast ustępować
  • Utrudniają normalne funkcjonowanie i chodzenie

Wówczas zalecana jest wizyta u ortopedy lub rehabilitanta, którzy zlecą dalszą, często bardziej agresywną terapię lub operację. Im szybciej rozpoczniemy leczenie haluksów, tym większa szansa na ich całkowite wyleczenie bez konieczności zabiegu.

Podsumowanie

Jak widać, istnieje wiele domowych sposobów walki z haluksami. Odpowiednia profilaktyka, regularne ćwiczenia i masaże, noszenie wygodnego obuwia i wkładek pozwalają opanować objawy i zahamować postęp tej uciążliwej, choć na początku nieszkodliwej dolegliwości. Warto zatem stosować domowe metody leczenia haluksów, zanim będzie za późno. W razie niepowodzenia niezbędna jest jednak wizyta u lekarza i dalsze, specjalistyczne leczenie.