Uroda

Jak rozpoznać diament domowym sposobem

Photo by Edgar Soto on Unsplash

Diamenty od dawna fascynują ludzi swoim blaskiem i pięknem. Te szlachetne kamienie są symbolem luksusu, a także doskonałą inwestycją. Jednak na rynku biżuterii, obok prawdziwych diamentów, znajdziemy również ich tańsze zamienniki, np. cyrkonię. Dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać diament i odróżnić go od cyrkonii, nawet w domowych warunkach.

Cyrkonia a diament – jak odróżnić

Cyrkonie, czyli syntetyczne kamienie, już na pierwszy rzut oka przypominają diamenty. Jednak cyrkonia to jedynie imitacja prawdziwego kamienia szlachetnego, która powstaje w warunkach laboratoryjnych.

Diament z kolei to naturalny minerał, który powstawał miliony lat w skorupie ziemskiej. Cyrkonie mają niższą twardość w skali Mohsa, są też lżejsze. Istotną różnicą są również właściwości optyczne obu kamieni - cyrkonie wykazują silniejszą dyspersję światła, czyli "rozszczepianie" promieni na kolory tęczy.

Domowe sposoby sprawdzenie naturalności kamienia

By sprawdzić, czy mamy do czynienia z prawdziwym diamentem, możemy wykonać kilka prostych testów w domowych warunkach.

Po pierwsze, warto przyjrzeć się bacznie powierzchni kamienia. Prawdziwe diamenty, nawet oszlifowane, mogą mieć niewielkie niedoskonałości lub zadrapania. Cyrkonie są natomiast idealnie gładkie.

Kolejny sposób to sprawdzenie ciężaru kamienia. Diamenty są znacznie cięższe od cyrkoni. Wystarczy położyć biżuterię na dłoni - cyrkonia będzie dużo lżejsza.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy odróżnianiu diamentu od cyrkonii

Odróżnienie prawdziwego diamentu od cyrkonii nie zawsze jest łatwe nawet dla fachowców. Dlatego przy zakupie drogocennej biżuterii z diamentami warto zwrócić uwagę na kilka elementów.

Przede wszystkim trzeba sprawdzić oznaczenia wewnątrz pierścionka lub na oprawie kamienia. Prawdziwe diamenty powinny mieć grawerkę z oznaczeniem karatów, koloru oraz czystości kamienia.

Równie ważne jest, od kogo i w jakich okolicznościach kupujemy diamenty. Reputacja sprzedawcy daje większą gwarancję oryginalności kamieni niż okazyjny zakup od przypadkowej osoby.

Jak rozpoznać diament i odróżnić go od cyrkonii

Podsumowując, istnieje kilka sposobów, by rozpoznać prawdziwy diament i odróżnić go od cyrkonii. Należy przede wszystkim sprawdzić dokładnie kamień pod kątem niedoskonałości powierzchni, ciężaru oraz "rozszczepienia" światła.

Cenną wskazówką jest także cena - prawdziwe diamenty i brylanty zawsze kosztują znacznie więcej niż cyrkonia. W końcu warto zweryfikować oznaczenia kamienia oraz oprawy, a przy poważniejszych zakupach skorzystać z eksperckiej pomocy jubilera.

Czym się różni brylant od cyrkonii

Brylanty to odmiana diamentów o idealnym szlifie, który potęguje ich blask i ogień. Dlatego też, cyrkonia nigdy nie osiągnie tak spektakularnego efektu świetlnego, jak brylant.

Różnica jest też bardzo wyraźna w wadze obu kamieni - cyrkonia jest zdecydowanie lżejsza od brylantu o tych samych wymiarach. W końcu, na powierzchni brylantu nie dostrzeżemy żadnych niedoskonałości, w przeciwieństwie do cyrkoni.

Mam nadzieję, że ten wpis na bloga o biżuterii pomoże Ci rozpoznać diamenty i brylanty oraz łatwiej odróżnić je od cyrkonii. Jak widać, nawet w domowych warunkach możemy sprawdzić, czy mamy do czynienia z prawdziwym kamieniem szlachetnym.