Dom

Jak wyprać kanapę domowym sposobem

Photo by Phillip Goldsberry on Unsplash

Kanapa to mebel, który często używany jest w domu. Niestety, narażona jest na wiele zabrudzeń i plam, które mogą psuć jej wygląd. Zamiast oddawać kanapę do chemicznego czyszczenia, możesz spróbować wyczyścić ją lub wyprać domowym sposobem. Pozwoli to zaoszczędzić pieniądze i uniknąć użycia silnych środków chemicznych.

Jak wyczyścić kanapę domowym sposobem?

Aby wyczyścić kanapę w domu, warto skorzystać z prostych metod. Można użyć odkurzacza, aby usunąć kurz i luźne zabrudzenia z powierzchni kanapy. Należy ustawić ssawkę na najniższym poziomie, aby nie uszkodzić materiału.

Jak czyścić kanapę na sucho?

Kanapę materiałową można wyczyścić na sucho przy pomocy gumy do ścierania. Należy pocierać materiał okrężnymi ruchami, co pomoże usunąć uporczywe plamy i zabrudzenia. Tę metodę można zastosować zwłaszcza w przypadku kanap ze skóry lub ekoskóry.

Preparat do czyszczenia kanapy – jak zrobić go samemu?

Aby wyczyścić kanapę domowym sposobem, możesz przygotować własny preparat z łatwo dostępnych składników. W tym celu wymieszaj wodę z łyżeczką płynu do mycia naczyń oraz dwoma łyżkami sody oczyszczonej. Taką mieszankę nanieś na powierzchnię kanapy za pomocą miękkiej szmatki i pocieraj, aż do usunięcia plam.

Jak wyczyścić kanapę z sierści?

Aby pozbyć się sierści z kanapy, przygotuj mieszankę z 2 łyżek octu i wody. Rozpyloną ciecz nanieś na kanapę i pocieraj wełnianą szczotką. Pozwoli to poluzować sierść zwierząt, którą następnie usuń odkurzaczem. Możesz też użyć rękawicy z mikrofibry zwilżonej wodą.

Jak wyprać kanapę na sucho?

Istnieją specjalne zestawy do czyszczenia kanap na sucho. Wystarczy rozsypać preparat na kanapie, odczekać ok. 15 minut i następnie wyczyścić odkurzaczem. Zestawy takie zawierają substancje czyszczące i pochłaniające brud.

Jak wyprać kanapę domowym sposobem? Użyj tabletki do zmywarki!

Bardzo skuteczną metodą domowego prania kanap jest użycie tabletki do zmywarki. Wystarczy tabletkę rozkruszyć, rozpuścić w ciepłej wodzie i nanieść taką mieszankę na powierzchnię kanapy. Pocieraj szmatką do momentu usunięcia plam, po czym wytrzyj do sucha. Tabletka pomoże pozbyć się zabrudzeń i zostawić kanapę czystą.

Jak wyczyścić kanapę materiałową?

W przypadku kanapy materiałowej wystarczą domowe metody prania. Temperatura powinna wynosić 30 stopni, a detergentem może być płyn do prania tkanin delikatnych. Po wypraniu należy dokładnie wypłukać i wysuszyć kanapę, uważając aby nie przesuszyć materiału. Dobrze sprawdza się też czyszczenie parą.

Jak czyścić kanapę ze skóry?

Skórzane kanapy wymagają delikatniejszej pielęgnacji. Do czyszczenia użyj letniej wody z niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Możesz też zastosować specjalne preparaty do czyszczenia skórzanej tapicerki, dostępne w sklepach. Pocieraj powierzchnię miękką szmatką. Pamiętaj, aby kanapa wyschła całkowicie przed ponownym użyciem, co zajmie kilka godzin.

Podążając tymi wskazówkami, możesz samodzielnie wyczyścić kanapę w domu, bez konieczności wizyty w pralni chemicznej. Daj znać jeśli któraś z porad domowego czyszczenia kanapy okaże się pomocna!