Zdrowie

Jak zbić gorączkę u dziecka domowym sposobem

Photo by Matteo Fusco on Unsplash

Gorączka jest niecharakterystycznym objawem chorobowym, który towarzyszy stanom zapalnym będącym wynikiem zakażenia przez wirusy, bakterie, grzyby lub pasożyty, a także stanom o charakterze alergicznym lub autoimmunologicznym, czy jałowym. W zwalczaniu oprócz fachowej pomocy lekarskiej, możemy posłużyć się również domowymi rozwiązaniami.

Jak gorączka wpływa na organizm?

Gorączka jest przejawem działania układu odpornościowego organizmu w walce z chorobą. Temperatura ciała przekraczająca 38°C jest już uznawana za stan podgorączkowy, natomiast wysoką gorączką nazywamy temperaturę powyżej 39°C. U niemowląt poniżej 3 miesiąca życia należy skonsultować się z lekarzem przy jakiejkolwiek podwyższonej temperaturze ciała.

Dlaczego gorączka nasila się wieczorem?

Gorączka często nasila się wieczorem, ponieważ około godziny 18-22 następuje naturalne podwyższenie temperatury ciała (tzw. acrofaza), związane z cyklem dobowym naszego organizmu. Dodatkowo w czasie snu spowalnia krążenie krwi, co utrudnia oddawanie ciepłota przez ciało.

Co może oznaczać gorączka?

Gorączka może wskazywać na wiele różnych stanów chorobowych, między innymi takich jak:

  • Infekcje górnych dróg oddechowych (przeziębienie, grypa, zapalenie gardła)
  • Infekcje układu pokarmowego
  • Infekcje układu moczowego
  • Choroby zakaźne (np. odra, świnka)
  • Reakcje alergiczne

Gorączka w ciąży – kiedy udać się do lekarza?

W okresie ciąży należy zachować szczególną ostrożność. Przy podwyższonej temperaturze powyżej 38°C zaleca się skonsultowanie z lekarzem, aby ocenić przyczynę gorączki i wdrożyć odpowiednie leczenie. Wysoka gorączka może być niebezpieczna dla płodu.

Zbijanie gorączki u dzieci – sposoby farmakologiczne

Gdy temperatura ciała przekracza 39°C, lekarz może zalecić podanie leku przeciwgorączkowego, takiego jak paracetamol lub ibuprofen. Leków tych nie należy jednak stosować bez konsultacji medycznej.

W jaki sposób zbić gorączkę u dziecka – domowe sposoby

Poza lekami przeciwgorączkowymi istnieją także domowe sposoby, które mogą skutecznie obniżyć wysoką temperaturę u dziecka. Oto kilka przykładów:

  1. Okłady z wody letniej: przygotuj miskę z letnią wodą, zanurz w niej mały ręcznik, wyżmij go i przykładaj na czoło, klatkę piersiową oraz podudzia dziecka, co 10 minut zmieniając wodę.
  2. Napoje ziołowe: można przygotować napary z liści malin, kwiatów czarnego bzu, kwiatów lipy, które mają właściwości przeciwgorączkowe, witaminę C i sole mineralne.
  3. Nawadnianie: o ile dziecko jest w stanie pić, należy stale podawać mu chłodne, niegazowane płyny, takie jak woda, niesłodzone soki owocowe czy herbatki ziołowe.
  4. Chłodne kąpiele: krótkie, chłodne kąpiele (ok. 30°C) również skutecznie zbijają gorączkę u dziecka. Pamiętaj, aby nie dopuścić do wychłodzenia.

Warto powtarzać te domowe sposoby co 2-3 godziny, aby utrzymać temperaturę w granicach eutermii (ok. 36,5°C).

Gorączka dorosłego człowieka – jak sobie z nią radzić?

W przypadku dorosłych obniżenie gorączki zazwyczaj nie jest konieczne, dopóki temperatura nie przekracza 39°C. Można jednak skorzystać z powyższych domowych sposobów, takich jak obfite nawadnianie organizmu, chłodne napary ziołowe czy okłady. Jeśli gorączka utrzymuje się powyżej 39,5°C przez dłuższy czas albo towarzyszy jej bardzo złe samopoczucie, warto skonsultować się z lekarzem i rozważyć przyjęcie leku przeciwgorączkowego.