Zdrowie

Jonizacja wody domowym sposobem

Photo by Daniel Sinoca on Unsplash

Proces jonizacji pozwala uzyskać wodę o wyższym poziomem pH, bogatą w jony, minerały i pierwiastki. Taka woda alkaliczna charakteryzuje się wyższym poziomem pH niż zwykła woda z kranu, dzięki czemu neutralizuje nadmiar kwasów w organizmie.

Co to jest jonizacja wody?

Jonizacja wody polega na rozszczepieniu cząsteczek wody na jony dodatnie i ujemne. W efekcie powstaje woda alkaliczna oraz kwaśna. Im wyższy poziom pH wody alkalicznej, tym więcej znajduje się w niej minerałów. Taka woda ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie.

Jak powstała jonizacja wody?

Technologia jonizacji została opracowana w Japonii w latach 60. XX wieku. Polega na przepuszczaniu wody przez specjalne filtry z wkładami elektrolitycznymi, które rozszczepiają cząsteczki wody na jony dodatnie i ujemne. W efekcie powstaje woda o wysokim pH, bogata w pierwiastki.

Jak działa jonizator wody?

Jonizator wody to urządzenie, które wykorzystuje proces elektrolizy do rozszczepienia cząsteczek wody i uwolnienia jonów. Dzięki niemu można uzyskać w domu wodę alkaliczną oraz kwaśną o różnym poziomie pH.

Jakie są właściwości wody alkalicznej?

 • Wyższy poziom pH niż woda z kranu – powyżej 7 pH
 • Bogatsza w pierwiastki i minerały – zawiera wapń, magnez, potas, sód
 • Działa alkalizująco i neutralizuje nadmiar kwasów w organizmie
 • Zawiera elektrony ujemne, które działają antyutleniająco
 • Ma wysoką przenikalność komórkową

Jakie są korzyści płynące z picia wody alkalicznej?

Systematyczne picie wody alkalicznej ma wiele zalet:

 • korzystnie wpływa na kondycję organizmu
 • wzmacnia odporność, zmniejsza stany zapalne
 • łagodzi skutki wysokiego poziomu kwasów w organizmie – mniej chorób
 • wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu pH krwi
 • oczyszcza organizm z toksyn, lepszy metabolizm

Warto więc pić regularnie taką wodę, dzięki której organizm lepiej funkcjonuje.

Jak zrobić wodę alkaliczną w domu?

Wodę alkaliczną można z łatwością przygotować w warunkach domowych. Wystarczy do tego odpowiedni jonizator wody, który rozdzieli cząsteczki na jony i wzbogaci wodę w pierwiastki. Obecnie na rynku dostępne są niewielkie urządzenia do montażu bezpośrednio przy kranie. Dzięki temu w kilka chwil uzyskamy smaczną i zdrową wodę alkaliczną.

Gdzie kupić jonizator wody do domu?

Meble łazienkowe, sklepy z akcesoriami kuchennymi oraz sklepy internetowe oferują szeroki wybór jonizatorów do montażu przy kranie. Ceny zaczynają się od kilkuset złotych. Przy wyborze urządzenia zwróćmy uwagę na materiały użyte do produkcji, moc, rodzaj wkładów filtrujących oraz funkcje dodatkowe jak możliwość jonizacji wody gazowanej.

Alternatywy dla wody alkalicznej

Chociaż jonizatory skutecznie alkalizują wodę, to na rynku dostępne są także inne produkty o podobnym działaniu, jak np.:

 • woda z dodatkiem cytryny lub soku z aloesu – wzmacniają alkaliczność
 • preparaty i suplementy z minerałami alkalizującymi
 • specjalne wody mineralne o wysokim pH

Woda alkaliczna prosto z ujęcia zawsze jednak będzie najzdrowszym i najbardziej naturalnym wyborem, jeśli zależy nam na zdrowiu. Dzięki niej uzupełnimy minerały, pomożemy organizmowi oczyścić się z toksyn i doprowadzić do równowagi pH. Warto więc wyposażyć kuchnię w dobry jonizator, z którego będziemy mogli cieszyć się pełnymi korzyściami wody alkalicznej każdego dnia przez lata.