Jak wyczyścić język domowym sposobem

Photo by Richard Jaimes on Unsplash

Regularne czyszczenie języka jest kluczowym elementem prawidłowej higieny jamy ustnej. Choć często pomijany, język odgrywa niezwykle istotną rolę - może być siedliskiem wielu chorób oraz przyczyniać się do powstawania nieprzyjemnego zapachu z ust. Dlatego warto poświęcić mu więcej uwagi i wyczyścić go w domowy sposób.

Jak czyścić język – wszystko o szczotkowaniu języka

Podstawową metodą higieny języka jest regularne szczotkowanie jego powierzchni. Do tego celu idealnie nadaje się zwykła szczoteczka do zębów. Należy delikatnie przesuwać szczoteczką po górnej i dolnej stronie języka, wykonując koliste ruchy. To pozwoli usunąć zalegające resztki jedzenia, martwy nabłonek oraz bakterie. Szczotkowanie warto wykonywać dwa razy dziennie - rano i wieczorem, najlepiej po myciu zębów.

Czyszczenie języka – dlaczego należy to robić?

Regularne czyszczenie języka jest istotne z kilku powodów. Po pierwsze, język może być idealnym środowiskiem dla namnażania się bakterii powodujących próchnicę zębów i choroby dziąseł. Bakterie i inne drobnoustroje zalegające na języku mogą również prowadzić do powstawania nieświeżego oddechu. Ponadto złuszczający się nabłonek, resztki pokarmów i bakterie odkładają się na języku w postaci białego nalotu, który nie wygląda estetycznie i może świadczyć o złej higienie jamy ustnej. Dlatego regularne czyszczenie języka jest tak ważne!

Sposoby na czyszczenie języka

Oprócz standardowego szczotkowania języka szczoteczką do zębów, istnieje wiele domowych sposobów na utrzymanie higieny tego narządu. Można używać specjalnych szczotek z włosiem skierowanym do góry, które ułatwiają usuwanie nalotu z języka. Skuteczne będzie też płukanie jamy ustnej wywarem z ziół (np. szałwii, rumianku) lub roztworem wody i soli. Dobrym pomysłem jest również okresowe czyszczenie języka przy pomocy łyżeczki – zgarnia ona zalegające zabrudzenia.

Czyszczenie języka domowe sposoby

Istnieje wiele domowych sposobów na skuteczne czyszczenie języka. Możemy zastosować między innymi:

 • Szczotkowanie języka szczoteczką do zębów lub specjalną szczoteczką do języka o zagiętych włoskach.
 • Stosowanie skrobaczki do języka - niewielkiego plastikowego narzędzia służącego do zgarniania nalotu.
 • Płukanie jamy ustnej olejkiem kokosowym, sezamowym lub oliwą z oliwek - rozpuszczają one zalegający nalot.
 • Wykonywanie masażu języka - poprawia ukrwienie i usuwa martwe komórki nabłonka.
 • Płukanie ust naparem rumiankowym, szałwiowym lub solą - działają antybakteryjnie.
 • Zdrapywanie nalotu łyżeczką - np. herbatniczką.
 • Jedzenie twardych warzyw i owoców - np. marchewki, jabłka - mechanicznie oczyszcza język.

Stosując te metody, utrzymamy higienę języka, bez konieczności kupowania specjalistycznych preparatów.

Biały nalot na języku - jak się pozbyć?

Biały nalot na języku, inaczej leukoplakia, to dość częsty problem z higieną jamy ustnej. Jak pozbyć się tego nieestetycznego osadu? Przede wszystkim należy regularnie szczotkować język szczoteczką do zębów, najlepiej rano i wieczorem. Można też użyć specjalnej szczoteczki zaprojektowanej do czyszczenia języka albo skrobaczki językowej. Skuteczne będzie też okresowe zdrapywanie nalotu łyżeczką. Warto stosować olejki (np. kokosowy, sezamowy), które pomogą rozpuścić i zmiękczyć osad. Dobrym rozwiązaniem są też płukanki z soli, sody oczyszczonej lub ziół o właściwościach przeciwbakteryjnych.

Biały język – co może być przyczyną?

Białawy kolor języka z reguły wynika z nagromadzenia się na jego powierzchni złuszczonego nabłonka, resztek pokarmów, bakterii i grzybów. Do najczęstszych przyczyn białego języka należą:

 • zła higiena jamy ustnej i rzadkie szczotkowanie języka,
 • palenie papierosów,
 • niewydolność ślinianek,
 • stany zapalne jamy ustnej,
 • niedobory witamin z grupy B, żelaza i kwasu foliowego,
 • stosowanie niektórych leków,
 • cukrzyca,
 • zaburzenia trawienne.

W niektórych przypadkach biały język może wskazywać na poważniejsze dolegliwości i wymagać konsultacji lekarskiej.

Biały nalot na języku – jak się go pozbyć?

Aby pozbyć się białego nalotu z języka, należy przede wszystkim zadbać o regularne czyszczenie tego narządu. Podstawą jest dokładne szczotkowanie języka szczoteczką do zębów lub specjalnym zgarniaczem. Można też okresowo zdrapywać nalot łyżeczką. Dobrym rozwiązaniem są także płukanki z rumianku, szałwii, soli lub sody oczyszczonej. Wspomóc działanie mogą olejki rozpuszczające osad (np. olej kokosowy). Aby zapobiec nawrotom białego nalotu, trzeba pamiętać o higienie jamy ustnej i regularnym czyszczeniu języka. Czasem potrzebna jest też konsultacja lekarska, by wykluczyć poważniejsze przyczyny.

Biały nalot na języku – co to takiego?

Biały nalot na języku potocznie określany jest mianem leukoplakii. Jest to rodzaj osadu składającego się ze złuszczonego nabłonka, bakterii, resztek pokarmów i martwych komórek. Ma postać białych lub kremowych plam, które pojawiają się najczęściej na grzbietowej części języka. Może pokrywać język w różnym stopniu - od niewielkich pojedynczych połaczek po grube warstwy na całej powierzchni. Biały nalot nie jest groźny, ale świadczy o złej higienie jamy ustnej. Najlepiej pozbyć się go poprzez regularne szczotkowanie i czyszczenie języka. W niektórych przypadkach może jednak wskazywać na poważniejsze dolegliwości.

Zaktualizowany luty 21, 2024

Powiązane Artykuły

Jak zbić ciśnienie tętnicze domowym sposobem

Jak domowym sposobem sprawdzić czy jestem w ciąży

Jak zbić cholesterol domowym sposobem

Chelatacja domowym sposobem