Kuchnia

Wędzenie kiełbasy domowym sposobem

Photo by Edi Libedinsky on Unsplash

Wędzenie mięsa to stara, sprawdzona metoda konserwacji żywności. Pozwala ona nie tylko wydłużyć przydatność produktów do spożycia, ale także nadaje im wyjątkowy, wręcz niepowtarzalny smak i aromat dymu wędzarniczego.

Domowe wędzenie kiełbasy to świetny sposób na stworzenie własnych, tradycyjnych wyrobów, które mogą konkurować z tymi ze sklepu. Co więcej, przygotowując wędzonki we własnym zakresie, mamy pewność co do źródła i jakości użytych mięsa.

Wędzenie kiełbasy: jak wędzić kiełbasę?

Aby przygotować smaczną, domową wędzoną kiełbasę, trzeba przejść przez kilka etapów. Bez wątpienia kluczowy z nich to proces wędzenia, dlatego warto go dobrze zaplanować.

Jakie mięso do wędzonej kiełbasy?

W zależności od planowanego rodzaju kiełbasy, do jej produkcji można wykorzystać mięso wołowe, wieprzowe, cielęce, a nawet dziczyznę. Dobrze sprawdza się także surowiec mieszany. Popularne kiełbasy wędzone produkuje się np. z mięsa wieprzowego i wołowego w proporcji 70% do 30%.

Wędzenie kiełbasy: od czego zacząć?

Należy zacząć od przygotowania farszu. Mięso kroi się, rozdrabnia za pomocą maszynki lub ręcznie i miesza z przyprawami. Tak powstałą masę nadziewa się do osłonek (najczęściej naturalnych jelit wieprzowych), po czym poddaje procesowi kilkugodzinnej obróbce termicznej.

Jak długo wędzić kiełbasę?

Zwykle zaleca się wędzenie przez ok. 12-24 godzin w temperaturze ok. 70stopni Celsjusza. Jednak czas ten może być zmienny - zależy m.in. od grubości i rodzaju wyrobu. Ważne, by kiełbasa nabrała złocisto-brązowego koloru, a w środku osiągnęła temperaturę co najmniej 68 stopni C.

Narzędzia potrzebne do przygotowania mięsa

Aby samodzielnie wyprodukować domową wędzoną kiełbasę przydadzą się: noże i deski do krojenia mięsa, miska lub maszynka do mieszania farszu, lejek oraz wyżymaczka do nadziewania osłonek, igła do zszywania kiełbas, itp. Odpowiedni sprzęt ułatwi przygotować farsz i nadziać go do jelit.

Rodzaje osłonek – jakie osłonki zastosować do kiełbasy wędzonej?

Do wędzenia można używać zarówno naturalnych osłonek zwierzęcych (wieprzowych, wołowych lub cielęcych), jak i sztucznych o różnej średnicy. Te drugie są łatwiejsze w obsłudze i mniej podatne na uszkodzenia.

Najważniejsze jednak, by ostatecznie wybrany materiał zapewniał odpowiednią przepuszczalność dymu. Tylko taka kiełbasa nabierze tego wyjątkowego, wędzarniczego smaku.

Najprostsza wędzona kiełbasa – przepis

Oto uniwersalna receptura na domową wędzoną kiełbasę na bazie mięsa wieprzowego i wołowego:

Składniki:

  • 3 kg mięsa wieprzowego
  • 1,5 kg mięsa wołowego
  • 2 łyżki soli
  • pieprz
  • majeranek
  • czosnek granulowany

Wykonanie:

  1. Mięso pokroić w kostkę, dodać przyprawy i dokładnie wyrobić.
  2. Powstały farsz napełnić osłonki, wędzić przez ok. 20 godzin w temperaturze ok. 70 stopni C.
  3. Po wystudzeniu, kiełbasy można przechowywać w chłodnym, suchym miejscu nawet przez 2-3 tygodnie.

Smacznego!

Wędzenie kiełbasy – dlaczego warto wędzić kiełbasę?

Przygotowanie własnej wędzonej kiełbasy to świetna alternatywa dla wyrobów ze sklepu. Warto podjąć się tego wyzwania, gdyż:

  • Masz pewność co do pochodzenia i składu użytego mięsa
  • Możesz dostosować recepturę do własnych upodobań smakowych

  • Otrzymujesz produkt o wyjątkowym aromacie dymu wędzarniczego

  • Zyskujesz nowe hobby i satysfakcję z samodzielnego wytworzenia wędlin

Przy odrobinie chęci, cierpliwości i przestrzeganiu kilku zasad, każdy może sam przygotować przepyszne wędzone kiełbasy. Ich smak z pewnością mile Cię zaskoczy!