Jak obniżyć puls domowym sposobem
Istnieje kilka prostych technik, które możesz wypróbować w domu, aby w naturalny sposób obniżyć swój puls:
- Oddychaj głęboko - Głębokie, powolne oddechy aktywują układ przywspółczulny, który pomaga zwolnić tętno. Usiądź wygodnie i wykonuj 5-10 min głębokich wdechów i wydechów.
- Uprawiaj relaksujące ćwiczenia - Joga, medytacja czy spokojny spacer mogą pomóc obniżyć pobudzenie i zwolnić puls. Zaplanuj 20-30 min dziennie na taką aktywność.
- Pij zieloną herbatę - Kofeina zawarta w zielonej herbacie może pomóc obniżyć ciśnienie krwi i puls. Wypij filiżankę zielonej herbaty, gdy czujesz, że Twój puls jest zbyt wysoki.
- Ogranicz stres - Stres to główna przyczyna podwyższonego pulsu. Praktykuj techniki radzenia sobie ze stresem, takie jak głęboki oddech czy wizualizacja, by obniżyć pobudzenie.
Zastosowanie tych prostych, domowych sposobów może pomóc Ci w naturalny sposób obniżyć Twój puls i poprawić samopoczucie.
Tętno prawidłowe u człowieka
Puls, inaczej tętno, jest pomiarem pracy naczyń krwionośnych i serca, które rytmicznie wpompowuje krew w dużej mierze zależy od płci, wieku, masy ciała oraz czynników zewnętrznych takich jak stres czy aktywność fizyczna. Nie należy mylić tętna z ciśnieniem krążenia. Prawidłowe tętno świadczy o dobrej kondycji układu krążenia i wydolności organizmu. Gdy czynność serca jest zbyt szybka warto wprowadzić zmiany w trybie życia oraz rozpocząć leczenie, jeżeli objawy wysokiego tętna utrzymują się.
Wysokie tętno – przyczyny
Wysokie tętno, czyli przyspieszona praca mięśnia sercowego, może mieć różne przyczyny. Wśród najczęstszych czynników wymienia się choroby serca, niewydolność krążenia, nadczynność tarczycy, zażywanie niektórych leków, odwodnienie organizmu, udział w intensywnej aktywności fizycznej, stres, niepokój i lęk. W wielu sytuacjach wysoki puls jest naturalną reakcją organizmu na wysiłek czy emocje.
Jakie są objawy tachykardii?
Wysoki puls, czyli tachykardia, charakteryzuje się przyspieszeniem liczby uderzeń serca powyżej 100 na minutę w spoczynku. Objawia się kołataniem serca, uczuciem niemiarowych uderzeń, dusznością, osłabieniem, zawrotami głowy, bólami w klatce piersiowej, mdłościami, a nawet omdleniami. Warto kontrolować tętno podczas wysiłku, gdyż nagłe przyspieszenie pracy serca może świadczyć o problemach z układem krążenia.
Zobacz też: Jak podwyższyć puls domowym sposobem
Skuteczne sposoby na obniżenie zbyt szybkiego pulsu
Jeśli mamy do czynienia z przejściową przyczyną podwyższonego tętna, taką jak stres czy duży wysiłek fizyczny, możemy spróbować obniżyć puls domowymi, bezpiecznymi sposobami. Należy zwolnić i głęboko oddychać przez nos, wypić szklanką zimnej wody, oprzeć nogi o ścianę przez kilka minut. Warto także spróbować relaksacyjnych technik odprężających, takich jak medytacja, masaż czy joga. Pomocna może być także 20-30 minutowa aktywność fizyczna o niskiej intensywności jak spacer. Jeśli wysoki puls utrzymuje się przez dłuższy czas, najlepiej skonsultować się z lekarzem i wykonać badania.