Jak usunąć brodawki domowym sposobem
Czym są brodawki i jak się ich pozbyć?
Brodawki, inaczej zwane kurzajkami, to nieestetyczne zmiany skórne, które najczęściej pojawiają się na stopach i dłoniach. Jak dochodzi do ich powstawania? Brodawki są wywoływane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Wirus ten przenosi się przez bezpośredni kontakt z inną osobą lub przypadkowy kontakt z zanieczyszczonymi powierzchniami.
Aby skutecznie usunąć brodawki, należy wzmocnić układ odpornościowy i zastosować leczenie miejscowe. Wiele osób szuka domowych sposobów na pozbycie się tych zmian skórnych, które są nie tylko nieestetyczne, ale w niektórych przypadkach mogą również powodować silny ból, np. przy chodzeniu.
Skuteczne domowe sposoby na usuwanie brodawek
Jedną z najpopularniejszych metod domowego usuwania kurzajek jest zastosowanie kwasu salicylowego lub mlekowego. Przygotowane wcześniej płatki nasączane kwasem salicylowym lub mlekowym należy przykładać na brodawkę i pozostawiać na noc. Zabieg ten powtarza się przez kilka kolejnych dni, aż do całkowitego usunięcia zmiany. Kwas salicylowy i mlekowy posiadają właściwości keratolityczne (złuszczające), które pomagają w niszczeniu komórek zmienionych chorobowo.
Innym sposobem na pozbycie się kurzajki jest smarowanie jej sokiem z glistnika jaskółczego ziela lub olejem z drzewa herbacianego. Substancje te mają działanie antyseptyczne i wspomagają proces gojenia. Należy nacierać brodawkę kilka razy dziennie świeżo wyciśniętym sokiem lub olejem.
Oprócz wymienionych metod, polecane są również okłady z octu jabłkowego (wykorzystując jego właściwości antybakteryjne i drążące) lub wypalanie kurzajki za pomocą świeżo złamanej łodygi drzewa herbacianego.
Czy można usunąć brodawki za pomocą octu jabłkowego?
Ocet jabłkowy zdążył już zasłynąć ze swoich licznych właściwości prozdrowotnych. Stosowany zewnętrznie, może dodać twoim włosom blasku, złuszczyć skórę i wybielić zęby. Chociażby ze względów urodowych, ten produkt naturalnej fermentacji zyskał naprawdę spore grono zwolenników.
W tekście mowa była już o okładach z octu jabłkowego jako jednej z metod walki z kurzajkami. Kwas octowy, który stanowi główny składnik octu jabłkowego, może pomóc w usuwaniu brodawek. Wystarczy zwilżyć wacik octem i przyłożyć na zmianę na kilka minut, kilka razy dziennie. Zabieg ten powtarza się przez kilka kolejnych dni, aż do całkowitego znikniecia brodawki.
Kiedy należy skonsultować się z lekarzem w sprawie brodawek?
Mimo dostępności domowych metod usuwania kurzajek, w niektórych przypadkach należy skonsultować się z lekarzem. Powinno się to zrobić, gdy brodawki:
- Krwawią lub zaczynają silnie boleć
- Nie ustępują po kilku tygodniach stosowania domowych metod
- Utrudniają chodzenie lub inne codzienne czynności
- Pojawiają się u dzieci poniżej 1. roku życia
Lekarz dobierze odpowiednią metodę leczenia brodawek, np. krioterapię, laseroterapię lub podanie preparatów na bazie kwasu salicylowego, które skutecznie usuwają zmiany skórne wywołane przez wirusa HPV.