Jak wyleczyć katar sienny domowym sposobem

Photo by Brittany Colette on Unsplash

katar sienny, czyli alergiczny nieżyt nosa, to częsty problem, z którym zmaga się wiele osób. Objawy takie jak zatkany nos, wodnista wydzielina z nosa, kichanie i łzawienie oczu potrafią utrudniać normalne funkcjonowanie. W tym artykule dowiesz się, czym jest katar sienny, jak go rozpoznać i jakie są skuteczne domowe sposoby na pozbycie się tej dolegliwości.

Czym jest katar sienny i jak rozpoznać jego objawy?

katar sienny, inaczej alergiczny nieżyt nosa, to stan zapalny błony śluzowej nosa, który pojawia się pod wpływem alergenu, najczęściej pyłków roślin, roztoczy kurzu domowego lub sierści zwierząt. Reakcja uczuleniowa organizmu prowadzi do nadmiernego wydzielania się śluzu w nosie i zatkanego nosa, a także objawów takich jak kichanie, swędzenie, łzawienie oczu czy ból głowy.

Objawy kataru siennego zwykle pojawiają się szybko po kontakcie z alergenem i mogą utrzymywać przez cały czas ekspozycji. W przypadku alergii na pyłki roślin objawy nasilają się w okresie pylenia. Alergiczny nieżyt nosa często współistnieje z zapaleniem zatok przynosowych.

Jak odróżnić katar alergiczny od zwykłego?

Aby odróżnić alergiczny nieżyt nosa od zwykłego przeziębienia, należy zwrócić uwagę na charakter objawów. W przypadku kataru siennego objawy pojawiają się nagle, są bardziej uciążliwe i utrzymują się dłużej. Towarzyszą im zwykle swędzący nocny kaszel, problemy ze snem i rozdrażnienie.

katar spowodowany przeziębieniem zazwyczaj ustępuje po kilku dniach, podczas gdy objawy alergii mogą nie ustępować bez leczenia nawet przez kilka tygodni. Dodatkowo w alergicznym nieżycie nosa występuje przezroczysta, wodnista wydzielina, podczas gdy w zwykłym katarze jest ona gęstsza.

Warto też zwrócić uwagę, czy objawy nasilają się w konkretnych porach roku lub po kontakcie z domowymi alergenami. To może wskazywać na alergiczne podłoże dolegliwości.

Domowe sposoby na katar u dorosłych i dzieci

Istnieje wiele domowych sposobów, które mogą ulżyć objawom kataru siennego zarówno u dorosłych, jak i dzieci:

 1. Inhalacje z soli fizjologicznej lub olejków eterycznych - udrożnią nos i ułatwią oddychanie
 2. Ciepłe kompresy na noc - poprawią drożność nosa i ulżą w bólu głowy
 3. Nawilżanie powietrza w domu - zapobiegnie wysuszeniu błony śluzowej nosa
 4. Picie dużej ilości płynów - nawodni organizm i ułatwi oczyszczanie zalegającej wydzieliny
 5. Omijanie alergenów - ograniczenie kontaktu z kurzem, sierścią zwierząt itp.
 6. Ziołowe spraye do nosa z rumiankiem lub szałwią - złagodzą stan zapalny i zmniejszą wydzielinę.

Stosowanie tych metod powinno przynieść ulgę w dolegliwościach i pozwoli uniknąć sięgania po leki. Jednak w przypadku utrzymujących się intensywnych objawów, należy skonsultować się z lekarzem.

Sposoby na zatkany nos w nocy

Nocne ataki kataru siennego z zatkanym nosem potrafią skutecznie odebrać sen i odpoczynek. Oto kilka sposobów na zmniejszenie nocnego nieżytu:

 • Podwyższenie wezgłowia łóżka o kilka centymetrów - dzięki grawitacji ułatwi to odpływ wydzieliny i udrożni nos
 • Zażywanie leków przeciwhistaminowych przed snem - złagodzą objawy alergii
 • Nawilżacz powietrza w sypialni - zapobiegnie on wysychaniu śluzówki nosa
 • Aerozol lub krople do nosa (np. z eukaliptusem) - udrożnią nos przed snem i ułatwią zasypianie
 • Omijanie alergenów w sypialni - regularne odkurzanie i pranie pościeli w wysokich temperaturach

Warto te metody łączyć i stosować na zmianę, aby znaleźć najskuteczniejszą dla siebie kombinację. Dobrym rozwiązaniem są też domowe inhalacje z olejków eterycznych, wykonywane przed snem.

Jak wyleczyć katar sienny?

Choć kataru siennego nie da się całkowicie wyleczyć, to objawy alergicznego nieżytu nosa można skutecznie złagodzić zarówno farmakologicznie, jak i domowymi sposobami.

Najważniejsze jest identyfikacja i eliminacja alergenu, która wywołuje reakcję alergiczną. Należy ograniczyć narażenie na kontakt z roztoczami kurzu, pleśnią i pyłkami roślin. Pomocne jest też przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, sterydowych donosowych oraz doustnych preparatów antyhistaminowych nowej generacji.

Wspomóc leczenie można stosując wymienione wcześniej domowe sposoby, zwłaszcza inhalacje z soli fizjologicznej i regularne nawilżanie powietrza. Łagodzeniu objawów służyć też będzie picie dużej ilości płynów, które nawodni organizm i usprawni usuwanie zalegającej wydzieliny.

Systematyczne stosowanie tych metod w połączeniu z farmakoterapią pozwala opanować objawy alergicznego nieżytu nosa i znacząco poprawić komfort życia.

Zaktualizowany luty 28, 2024

Powiązane Artykuły

Jak zbić ciśnienie tętnicze domowym sposobem

Jak domowym sposobem sprawdzić czy jestem w ciąży

Jak zbić cholesterol domowym sposobem

Chelatacja domowym sposobem